yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCzy będą odszkodowania za szkody wyrządzane przez dzikie ptactwo?

Czy będą odszkodowania za szkody wyrządzane przez dzikie ptactwo?

Problem szkód wyrządzanych w uprawach rolnych przez ptaki prawnie ochronione był już wielokrotnie zgłaszany przez samorząd rolniczy. W ostatnich czasie problem ten jednak się powiększa, co związane jest ze znacznym wzrostem populacji ptaków. Rolnicy ponoszą straty, nie otrzymując z tego tytułu żadnych rekompensat, z uwagi na fakt ochrony prawnej niektórych gatunków ptaków.

Zarząd KRIR, realizując wniosek Wielkopolskiej Izby Rolniczej, wystąpił ponownie do Minister Klimatu i Środowiska w sprawie podjęcia działań zmierzających do wprowadzenia uregulowań prawnych przyznających odszkodowania rolnikom za szkody wyrządzane przez dzikie ptactwo, m.in. dzikie gęsi, które dodatkowo są pod ochroną.

Ptaki osiadających na polach wyniszczają upraw, wydziobując ziarno lub wybierając młode rośliny. Stado ptaków może liczyć nawet kilkaset osobników niszcząc doszczętnie uprawę. Straty powodowane jest rokrocznie przez ptaki, a obecne mechanizmy zapobiegawcze są niemalże nie skuteczne. Problem ten dotyczy całego kraju, a nie tylko jednego regionu.

Zasadnym jest rozważenie wprowadzenie regulacji pozwalającej na wypłatę rekompensaty za szkody powodowane przez ptactwo prawnie chronione, tak by tylko jedna strona (rolnik) był za to odpowiedzialny i ponosił z tego tytułu koszty.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl