AktualnościCzy biogazownie zwiększą swój udział na polskim rynku?

Czy biogazownie zwiększą swój udział na polskim rynku?

Biogazownie są na ten moment zjawiskiem rzadko spotykanym w Polsce. A szkoda… Odnawialne źródła energii, szczególnie w aktualnej sytuacji na rynku, mają ogromne znaczenie…

Omawiając temat biogazowni w Polsce należy zwrócić uwagę na opinię Henryka Kowalczyka w owej kwestii. W ubiegły poniedziałek minister zwiedził biogazownię znajdującą się w Grochowie Szlacheckim. Po zapoznaniu się z funkcjonowaniem takiego obiektu stwierdził, że biogazownie rolnicze to dobry pomysł na nowe źródła energii.

Na ten moment obiekt służy do pozyskiwania energii elektrycznej, niemniej, planowane jest podłączenie sieci gazowej. Biometan dostarczany będzie następnie do okolicznego miasta, gdzie zostanie wykorzystany do celów grzewczych. „Jestem przekonany, że cała energia będzie dobrze wykorzystana w koenergii, zarówno prąd, jak i ciepło. I to jest to dobre rozwiązanie dla rolnictwa” – podsumował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Spoglądając na aktualne problemy na rynku, czyli wysokie koszty zarówno energii jak i gazu, rozwiązanie rzeczywiście mogłoby w dużej mierze przyczynić się do poprawy sytuacji. Biogazownie z powodzeniem mogłyby bowiem pokryć zapotrzebowanie wielu gospodarstw a nawet okolicznych gmin. Istotnym jest również fakt, że jednym z otrzymywanych w produkcji surowców jest nawóz, który może zostać zastosowany w uprawach.

Co więcej, możliwość wykorzystania warzyw jako substratu stawia biogazownie w niezwykle pozytywnym świetle. Potencjał jest ogromny… Począwszy na warzywach, które nie nadają się do sprzedaży i kończąc na resztkach, które zalegają na polach po ukończonych zbiorach. Niejednokrotnie zdarza się również, że sprzedaż jest wysoce nieopłacalna lub nawet niemożliwa. Oczywiście ze względu na nadpodaż i zbyt niski popyt na rynku…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W ostatnim czasie wiele słyszymy o istotnej roli, którą pełnią odnawialne źródła energii. Warto jednak zauważyć, że biogazownie wiążą się na ten moment z ogromną inwestycją, która niestety nie jest osiągalna dla wielu producentów. Pozostaje pytanie…

Czy w związku z wypowiedzią Henryka Kowalczyka możemy liczyć, że zostaną poczynione kroki w celu zwiększenia udziału tego typu obiektów na polskim rynku?

Źródło: MRiRW


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

×nawożenie yara kompleksowe odżywianie