yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościCzy sytuację na rynku ziemniaków można nazwać stabilną?

Czy sytuację na rynku ziemniaków można nazwać stabilną? [04.11.2022]

Ziemniaki… Zarówno ich dostępność jak i ceny pozostawały w sezonie na dość niezmiennym poziomie. Warto jednak zaznaczyć, że wszelkie koszty ponoszone przez producentów są znacznie wyższe aniżeli w ubiegłym roku a sytuacja nie kieruje się w stronę poprawy. Czy więc aktualne ceny ziemniaków są wystarczające?

Wśród ofert na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach możemy spotkać się z wieloma odmianami ziemniaków. Początkowo wiązało się to z pewnymi różnicami w cenach, jednak od kilku miesięcy pozostają one takie same, niezależnie od oferowanej odmiany. W większości przypadków aktualne stawki, których mogą spodziewać się producenci, oscylują na poziomie 15,00 zł za 15 kilogramowy worek, czyli 1,00 zł za kilogram.

Nieco inaczej przedstawia się sytuacja, jeśli weźmiemy pod uwagę hurtowników. Sprzedają oni ziemniaki w cenie 20,00 zł za 15 kilogramowy worek, co daje nam 1,33 zł za kilogram. Kluczowa okazuje się faktura, której coraz częściej wymagają odbiorcy.

Warto również wspomnieć o odmianie ziemniaków Irys. Jako jedyna zapewnia bowiem producentom wyższe wynagrodzenie. Spowodowane jest to jej niższą podażą względem innych odmian. Istotny jest tutaj również fakt, że uprawa wiąże się z mniejszą plennością. Z tej racji rolnicy starają się sprzedawać ją w cenach oscylujących na poziomie 20,00 zł za 15 kilogramowy worek.

Opisana sytuacja pozostaje niezmienna od kilku miesięcy. Czy jednak można nazwać ją stabilną? Koszty produkcji wzrosły bowiem do rekordowego poziomu. Wszelkie surowce są trudnodostępne i niewielu producentów może sobie pozwolić, by prowadzić uprawy w ten sam sposób, co w latach poprzednich…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

A skoro mowa o poprzednim sezonie… W listopadzie roku 2021 ceny ziemniaków odmiany Irga kształtowały się na poziomie 0,80 zł za kilogram. Oznacza to, że aktualnie producenci otrzymują wyższe wynagrodzenie. Warto jednak zaznaczyć, że jest to jedynie 25% wzrost. Pod naporem wszystkich negatywnych czynników, które obecnie występują, okazuje się on mało znaczący…

Niemniej, kwestia cen ziemniaków ma również pozytywne oblicze. Koszty importu są aktualnie dość wysokie, przez co sprowadzanie towaru z zagranicy nie jest opłacalne. Należy pamiętać, że obecność zagranicznego konkurenta w dużym stopniu ogranicza możliwości krajowych producentów. W tym wszystkim bardzo ważną rolę odgrywa także wysoka jakość polskich ziemniaków. Nie zmienia to jednak faktu, że wzrost cen rzędu 25% nie jest adekwatny do wzrostu kosztów produkcji.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl