yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościCzy w 2023 roku znów napotkamy problem z pracownikami?

Czy w 2023 roku znów napotkamy problem z pracownikami?

Okres zimowego „odpoczynku” niebawem dobiegnie ku końcowi a wraz z tym… Ponownie zmierzymy się z ogromem prac wiosennych. Już na tym etapie zatrudnienie pomocników często okazuje się koniecznością. Pozostaje jednak pytanie… Czy znajdą się zainteresowani tym stanowiskiem?

Wraz z biegiem lat możemy dostrzec nasilenie się dość niesprzyjającego dla rolnictwa problemu, czyli braku pracowników. Kwestia ta jest bardzo istotna, gdyż nie jesteśmy w stanie wykonać wszystkiego samemu. Czy to prace przygotowawcze, czy te związane ze zbiorami, czy może zwykłe obowiązki, z którymi mamy do czynienia codziennie… Mówiąc krótko, zakres zadań w gospodarstwie jest bardzo szeroki. Ubiegłe lata ukazują nam natomiast, że coraz ciężej o pracownika. A co ważniejsze, coraz ciężej o DOBREGO pracownika.

Skąd to wynika? Przyczyn możemy upatrywać na wielu płaszczyznach. Przede wszystkim na przestrzeni lat zmieniło się podejście społeczeństwa. Niegdyś praca na wsi była sposobem, poprzez który rodzice uczyli swoje dzieci na czym polega prawdziwe życie. Każdy „młodziak” doświadczał idącego za tym trudu, przez co wiedział, że nic nie ma za darmo i na wszystko trzeba ciężko zapracować. A jak jest teraz? Nie wnikamy w to, czy jest to odpowiednie podejście, niemniej… W dzisiejszych czasach duża część młodzieży ma podane wszystko na tacy.

Innym istotnym czynnikiem jest rzecz jasna zmiana standardu życia. Zarówno starsze, jak i młodsze osoby oczekują dogodnych warunków oraz sowitego wynagrodzenia. W mediach coraz częściej promowana jest zdalna metoda pracy, natomiast producenci, którzy nie mają możliwości przedstawienia zalet posady w gospodarstwie, pozostają zdani na siebie. To jednak nie wszystko… Oczywiście nie negujemy ich zasadności, jednak odnosimy wrażenie, że we wszystkim znaczącą rolę odgrywają także szeroko pojęte świadczenia przekazywane przez rząd.

Warto również zaznaczyć, że rolnictwo nie jest odosobnionym przypadkiem. Brak pracowników w dużym stopniu odczuwalny jest także w gastronomii czy pracach „na budowie”. To sprawia z kolei, że wszystkie te sektory wzajemnie ze sobą rywalizują. Metod owej „walki” jest wiele, jednak najbardziej popularną jest po prostu oferowanie wyższego wynagrodzenia. Niestety nie jest tajemnicą, że producenci nie zawsze mogą wystarczająco zachęcić potencjalnych pracowników. Przyczyną są oczywiście ponoszone koszty i wynagrodzenie otrzymywane w zamian za wyprodukowane produkty.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W pierwszych miesiącach roku ubiegłego niemałą nadzieją dla rolników stał się napływ ogromnej liczby naszych wschodnich sąsiadów. Czas pokazał jednak, że nie miało to dużego znaczenia. W większości były to bowiem kobiety z dziećmi, które nie brały pod uwagę zarobku na wsi. A nawet jeśli… Nierzadkim zjawiskiem w sezonie 2022 było rezygnowanie po pierwszym przepracowanym dniu. Z czego to wynika? Powiedzmy sobie wprost… Praca w gospodarstwie nie należy do najłatwiejszych na wzgląd chociażby często niesprzyjających warunków pogodowych.

Warto tutaj wrócić także do zagadnienia „dobrego pracownika”. Owszem, praca nie jest łatwa, jednak należy ją wykonywać prawidłowo. Częstym zjawiskiem jest bowiem swego rodzaju wyścig po jak największą kwotę zarobionych pieniędzy. Z punktu widzenia pracownika to dobre podejście, niemniej… Pozostawianie po sobie poszarpanych czy doszczętnie zniszczonych roślin niestety nie znajduje uzasadnienia w oczach producenta. Jednak czy możemy mieć pewność co do intencji nieznanej nam osoby?

Uwzględniając wspomniane kwestie, a także rosnące wymagania finansowe społeczeństwa oraz coraz częstszą migrację w kierunku krajów zachodnich, gdzie wynagrodzenia są wyższe, możemy niestety spodziewać się pogłębienia problemu, którym jest brak wyspecjalizowanej siły roboczej. Idąc za tym, warto już teraz rozeznać się na rynku pracy i choć w małej części zaplanować przyszłe miesiące. Problemy, które obserwowaliśmy w roku ubiegłym, mogą ponownie nam zaszkodzić. Z uwagi na niezwykle wysokie koszty oraz niepewność towarzyszącą produkcji nie możemy sobie na to pozwolić…

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl