„Dążymy do tego, aby maksimum wartości dodanej zostało u rolnika”

Henryk Kowalczyk w gospodarstwie rolnym

W Kolonii Pogorzel koło Osiecka odbyła się w piątek wspólna konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka oraz komisarza ds. rolnictwa Unii Europejskiej Janusza Wojciechowskiego w sprawie zatwierdzenia Planu Strategicznego dla WPR na lata 2023-2027. Polska znalazła się bowiem wśród pierwszych 7 krajów, których plany zostały zatwierdzone przez Komisję Europejską.

Rolnictwo komplementarne

Szef resortu rolnictwa podkreślił dobrą współpracę z unijnym komisarzem ds. rolnictwa Januszem Wojciechowskim. W zatwierdzonym przez Komisję Europejską Planie 17 mld euro przeznaczonych zostanie na płatności bezpośrednie.

– Zwracam uwagę na znaczące wsparcie dla młodych rolników, którzy przez pięć lat będą otrzymywali zwiększone płatności bezpośrednie – podkreślił wicepremier Henryk Kowalczyk.

Szef resortu rolnictwa zwrócił również uwagę na znaczące wsparcie sektora hodowlanego, do którego, w ramach dopłat do dobrostanu zwierząt, ostatecznie dwukrotnie zwiększono ilość środków finansowych.

– Rolnictwo, które jest komplementarne, gdzie rozwija się harmonijnie produkcja roślinna i produkcja zwierzęca, jest tym modelem rolnictwa, do którego dąży dziś Unia Europejska – podkreślił szef resortu rolnictwa.

– Chcielibyśmy, aby w jak największym zakresie wartość dodana pozostała u rolnika. Tak, jak tutaj – w gospodarstwie, w którym gościmy, gdzie dodatkowo jest jeszcze przetwórstwo – dodał wicepremier.

Wsparcie rolnictwa

Premier Mateusz Morawiecki zwrócił uwagę, że polskie rolnictwo w pełni wpisuje się w obecną strategię rolnictwa Unii Europejskiej.

– Jesteśmy w gospodarstwie, które jest przykładem skracania drogi od pola do stołu – podkreślił szef rządu.

Przypomniał jednocześnie o podjętych już i zrealizowanych działaniach na rzecz rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich, w tym m.in. o dopłatach do nawozów czy wyrównania poziomu dopłat bezpośrednich dla około 97 proc. gospodarstw rolnych w Polsce.

Polska wieś jest fundamentem polskiej gospodarki, jest ostoją polskiej kultury – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Źródło: MRiRW

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. ogórki
  2. Wizyta Henryka Kowalczyka w zakładzie Polskie Przetwory
  3. Spotkanie z rolnikami w Więcborku
  4. Rybitwy ziemniaki

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności