• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDobór odmian warzyw - kluczem do sukcesu

Dobór odmian warzyw – kluczem do sukcesu

W połowie stycznia odbyło się jedno z warzywniczych spotkań w Charsznicy. Organizatorem tego wydarzenia była firma Bejo Poland przy współpracy z partnerami branżowymi: Yara Poland, FMC, Amplus.

Uczestnicy spotkania w Charsznicy (14.01.2023 r.)

W Polsce uprawa kapusty zajmuje powierzchnię ok. 13 tys. ha (*). Z roku na rok obserwuje się spadek produkcji tego gatunku w Polsce i w Europie. Sezon 2022 na długo zapamiętamy w naszej pamięci, a to za sprawą wielu wyzwań z jakimi przyszło się nam zmierzyć m.in.: gigantyczny wzrost kosztów produkcji, wysoka inflacja, anomalie pogodowe, presja szkodników i chorób, coraz mniejsza dostępność środków ochrony itp. Tych wyzwań możemy wymieniać i wymieniać. Nie był to łatwy sezon, ale koło toczy się dalej i już musimy myśleć perspektywicznie o kolejnym roku produkcyjnym.

Jak wiemy sytuacja cenowa kapusty nie należy do najlepszych, ale jest nadzieja, że to wkrótce się zmieni. Podczas styczniowego spotkania Paweł Glanowski z firmy Bejo przedstawił ciekawą ofertę odmian warzyw na sezon 2023.

ASORTYMENT KAPUST

Bogata oferta kapust z przeznaczeniem na zaopatrzenie sieci handlowych, do przetwórstwa i długiego przechowywania.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wiele sieci handlowych oczekuje główek kapusty o masie do 1,8 kg, i większe za ich pośrednictwem są praktycznie niesprzedawalne. Dlatego bardzo ważny jest wybór odpowiedniej odmiany. Doradca z firmy Bejo do uprawy rekomendował kilka odmian m.in.: Amazon F1 (74 dni wegetacji), Drago F1 (95 dni), Cyclone F1 (100 dni).

Do długiego przechowywania doskonale sprawdzają się odmiany m.in.: Expect F1, Axel F1. Są to odmiany o bardzo wysokiej zdrowotności, ponadto wyróżniają się doskonałą jakością przechowalniczą.
Odmiana Expect F1 o okresie wegetacji 145 dni od posadzenia roślin na miejsce stałe. Roślina tworzy atrakcyjne, kuliste główki, zwięzłej strukturze i średniej wielkości. W roku, w którym występuje wysoka presja Xanthomonas czy alterianii – ta odmiana doskonale sobie radzi z tymi przeciwnościami. Gruba wartstwa wosku na liściach sprawia ponadto mniejsze żerowanie wciornastków.

Firma Bejo testuje również ciekawą odmianę Expectation F1, o której na pewno napiszemy więcej informacji w sezonie.

Expect F1

Nowością w ofercie Bejo jest odmiana Axel F1 (135 dni wegetacji), która charakteryzuje się kulistymi główkami o bardzo dobrym wyrównaniu dorastającymi do wagi 2-4 kg. Liście pokryte są grubą warstwą wosku chroniącą przed szkodnikami. Odmiana z wysokiej zdrowotności.

Paweł Glanowski Bejo prezentuje odmianę Axel F1

Do przetwórstwa najlepiej sprawdzają siew wysokoplenne odmiany, a w ofercie Bejo takich nie brakuje. Godna uwagi jest odmiana Nixon F1, w typie Megatona F1. Roślina tworzy duże, zbite, kuliste główki o dobrej strukturze i krótkim głąbie wewnętrznym. Liście o delikatnym unerwieniu. Odmiana polecana ze względu na doskonały smak do sporządzania surówek i do jesiennego kwaszenia na “bieżącą” sprzedaż.

Na wrześniowe kwaszenie sprawdza się odmiana Report F1.

Zbiór kapusty 2021 w gospodarstwie Michała Raja w miejscowości Miechów-Charsznica
Zbiór odmiany Report F1 w gospodarstwie Michała Raja (Miechów-Charsznica).

Odmiana Report F1 tworzy duże, wyrównane główki (10-12 kg). Ogólny plon bardzo wysoki. Odmiana z odpornością na niektóre rasy kiły. Jak poinformował P. Glanowski należy uważniej stosować nawożenie azotem, co ma wpływ na ciemnienie kiszonki. Roślina o silnym wigorze oraz wysokiej zdrowotności polowej.

Na polach, gdzie występuje presja kiły, warto posadzić nową odmianę Bejo 3513 F1 (w typie Typhoona F1).

Z asortymentu kapust o płaskiej główce godna uwagi jest odmiana Nokta F1. Firma Bejo w sezonie testuje wiele nowych odmian, jedna z nich to Bejo 3517 F1 – to kapusta o płaskiej, ciężkiej i zbitej główce.

ASORTYMENT MARCHWI

W Polsce marchew uprawiana jest na powierzchni ok. 13,6 tys. ha (*), a ubiegłoroczne zbiory oscylują na poziomie 590 tys. ton (źródło GUS).

Spośród warzyw uprawianych w gospodarstwie “Dzida”, największą powierzchnię zajmuje marchew. fot. firmowe

Do najwcześniejszych zbiorów warto  zwrócić uwagę na odmianę Nagasaki F1. Sprawdza się w uprawie pod osłonami oraz w otwartym gruncie (bez zastosowania płaskich osłon). Odmiana tolerancyjna na pękanie podczas zbioru i mycia.

Z wczesnych odmian polecano odmianę Bermuda F1, plenna w typie Bangora (możliwa uprawa jako poplon z możliwością przechowywania).

Z asortymentu marchwi firma Bejo ma wiele do powiedzenia. Godna uwagi jest odmiana Natuna F1. To jedna z najlepszych jakościowych marchwi na polskim rynku. Marchew typu kontynentalnego sprawdza się w suchych latach. Wyróżnia się wysoką zdrowotnością naci. Jak informował P. Glanowski z późnych, lipcowych (20 lipca) siewów – odmiana Natuna F1 dała prawie pełny plon handlowy. Myje się bardzo dobrze. Rynek marchwi w Polsce – to odmiany późniejsze na sprzedaż świąteczną oraz do bardzo długiego przechowywania. W tym asortymencie doskonale sprawdza się odmiana Norway F1 (131 dni), tolerancyjna odporna na ciemne plamki  po umyciu. Mieszaniec ten preferuje gleby dobre jakościowo.

Odmiana Nerac F1 – to numer 1 w katalogu odmianowym BEJO. 

Nerac F1

Producenci, którzy szukają marchwi o długich korzeniach to godna uwagi jest odmiana Nordhorn F1.

ASORTYMENT PIETRUSZKI

Przyszłość pietruszki należy do odmian hybrydowych. W tym temacie trwają prace hodowlane, o efektach których wkrótce się dowiemy.
Do długiego przechowywania polecana jest odmiana mieszańcowa Arctica F1.

Arctica

ASORTYMENT CEBULI

W ostatnich tygodniach dobry prym wiedzie cebula, a to za sprawą sprzyjającej sytuacji cenowej na rynku. W typie amerykańsko-hiszpańskim polecono odmianę Crockett F1, o wysokim potencjale plonotwórczym. W tym typie godna uwagi jest również odmiana Sedona F1. Z kolei asortymencie cebuli w typie Rijnsburger do długiego przechowywania zarekomendowano odmiany m.in. Hytune F1.

Hytune F1

* Powierzchnia uprawy kapusty, marchwi na podstawie danych ARiMR.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl