yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościDrastyczne zmiany na rynku pomidorów w Unii Europejskiej

Drastyczne zmiany na rynku pomidorów w Unii Europejskiej

Październik okazał się miesiącem, w którym producenci pomidorów w Unii Europejskiej mogli oczekiwać nieco wyższych cen. Nie trwało to jednak długo, gdyż już listopad przyniósł spadki znacznie wyższe w porównaniu do ubiegłych latach…

Zacznijmy od ogólnego spojrzenia na UE. Ceny za pomidory kształtowały się w listopadzie na poziomie 1,49 euro/kg, czyli o 0,20 euro mniej w porównaniu do ubiegłego miesiąca. Co prawda były o 11% wyższe aniżeli w minionych pięciu latach, niemniej, nie odzwierciedla to ogromnego wzrostu kosztów produkcji. Na uwagę zasługuje również fakt, że w okresie 2017-2021 przełom października i listopada wiązał się zazwyczaj ze spadkami rzędu 2%, natomiast aktualnie wyniosły one o 12%.

Najbardziej drastyczną sytuację odnotowano w Hiszpanii. W listopadzie średnie ceny kształtowały się bowiem na poziomie 0,89 euro/kg, co oznacza obniżkę o 0,61 euro względem poprzedniego miesiąca. Warto uwzględnić, że w poprzednich pięciu latach średnie stawki zatrzymały się na pułapie 1,05 euro/kg, czyli o 15% więcej niż obecnie. Faktem jest oczywiście, że okres ten zawsze wiązał się w Hiszpanii ze spadkami, niemniej, nie wynosiły one 40 a 16%.

Idąc dalej… Holendrzy również odczuli niekorzystne wahania cen pomidorów. W tym przypadku stawki pozostały jednak na poziomie wyższym niż średnia z ubiegłych lat. Warzywo kosztowało w listopadzie 1,16 euro/kg, czyli o 0,36 euro mniej niż w październiku i o 0,18 euro więcej niż w okresie 2017-2021. Adekwatnie do poprzednich pozycji, przełom października i listopada również wiązał się tutaj z nieco wyższymi spadkami. Zwykle wynosiły one 12%, natomiast aktualnie wyniosły 24%.

Francja z kolei niemal utrzymała poziom cenowy z października. Stawki okazały się niższe tylko o 0,01 euro i wynosiły w listopadzie 2,25 euro/kg. Różnica pomiędzy średnią cen z ostatnich pięciu lat i obecną ceną nie jest jednak duża i w tym przypadku, gdyż wynosi zaledwie 0,23 euro. W minionych latach stawki kształtowały się bowiem na poziomie 2,02 euro/kg, czyli o 12% mniej niż aktualnie. Co gorsza… Listopad przynosił zazwyczaj we Francji wzrost cen o 18%, jednak w 2022 roku spadły one o 1%.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Najlepszą sytuacją mogą natomiast pochwalić się Włosi. Tamtejsze pomidory kosztowały w listopadzie 2,17 euro/kg, czyli o 0,18 euro więcej niż w poprzednim miesiącu i o 0,36 euro więcej niż w latach 2017-2021. Warto jednak zauważyć, że nie jest to niczym niecodziennym. Przełom października i listopada wiązał się dotychczas ze wzrostem rzędu 13%, który w aktualnym roku okazał się niższy i wyniósł 9%.

Źródło: agriculture.ec.europa.eu

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl