• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDruga strona barykady, czyli sytuacja ziemniaka na świecie

Druga strona barykady, czyli sytuacja ziemniaka na świecie

Wiele obecnie mówi się o handlu ziemniakami w Polsce. Nic też dziwnego, gdyż krajowi producenci oferujący polski produkt muszą zmagać się z niemałą konkurencją ze strony importowanych zamienników. Jak zatem sytuacja przedstawia się na innych europejskich rynkach?

Zacznijmy od rynku ziemniaków we Francji. Tamtejsza sprzedaż detaliczna była w ostatnich tygodniach dość dynamiczna. Poprawił się również handel na rynkach hurtowych, niemniej, nie osiągnął on poziomu widocznego przed pandemią. Eksport do Europy Wschodniej w połowie i pod koniec kwietnia przebiegał regularnie. Dostawy do Hiszpanii jednak malały a powodem było pojawienie się tamtejszych młodych ziemniaków.

Popyt w Niemczech był dość umiarkowany. Mówiąc o sprzedaży detalicznej w marcu wyniosła ona 132 tys. ton ziemniaków, co w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku stanowi o 22% mniej. Biorąc natomiast pod uwagę pierwsze trzy miesiące roku możemy mówić o 388 tys. tonach, czyli o 15,7% mniej niż w roku ubiegłym.

Warto wspomnieć również o Hiszpanii. Pierwsze młode ziemniaki zostały już zebrane a tamtejszym producentom udało się uzyskać za nie dość wysoką cenę – 500-600 euro za tonę. W ostatnich tygodniach zbiory rozpoczęły się w wielu regionach, niemniej, nie wszyscy producenci mogą odetchnąć z ulgą, gdyż w Cartagenie wystąpiły obfite opady deszczu, co z kolei wpłynęło na niższą jakość plonów. Tak czy inaczej, tamtejsze markety odchodzą od francuskiego importu i na półkach zaczynają pojawiać się lokalne produkty. Niemniej, wciąż zauważalny jest import z Izraela.

Włoska produkcja wczesnych ziemniaków została dość znacząco opóźniona. Z powodu późnego sadzenia zbiory przesunęły się niemalże o miesiąc. Dopiero po połowie maja będziemy mogli mówić o znacznej ilości wczesnych, włoskich ziemniaków. Co warto wspomnieć, szacuje się, że zostanie zebrane 337 tys. ton, czyli o 30 tys. ton więcej w porównaniu z pięcioletnią średnią.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Na koniec – Portugalia. Tutaj w oczy rzuca się zmniejszony areał upraw. W nadchodzącym sezonie szacuje się go na 15 tys. hektarów, co stanowi o 6,2% mniej niż w zeszłym roku. Ze wspomnianego areału – 13 tys. hektarów to teren nawadniany, natomiast na pozostałych 2 tys. hektarów wody do nawadniania nie ma, przez co zbiory będą niższe.

Źródło: agrodigital.com


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl