yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościDuża presja mączniaka i Stemphylium w uprawach cebuli - Komunikat Warzywniczy Procam...

Duża presja mączniaka i Stemphylium w uprawach cebuli – Komunikat Warzywniczy Procam z 20.07.2020

Wysoka presja mączniaka rzekomego, zabezpieczenie przed zgnilizną szyjki cebuli oraz występowanie Stemphylium vesicarium na cebuli wymuszają zabiegi interwencyjne!!!

Wykresy modeli chorobowych pokazują wysokie zagrożenie oraz silne infekcje chorób grzybowych w uprawach cebuli. Obecna sytuacja fitosanitarna wymaga zastosowania produktów działających interwencyjnie na mączniaka rzekomego oraz zgniliznę szyjki cebuli. Objawy Stemphylium vesicarium są powszechnie spotykane na plantacjach.

Wyk. 1. Zagrożenia ze strony mączniaka rzekomego i Stemphylium w płn. Polsce

cebula wykres

Wyk. 2. Zagrożenia ze strony mączniaka rzekomego i Stemphylium w płd-wsch Polsce

cebula wykres

Wyk. 3. Zagrożenia ze strony mączniaka rzekomego i Stemphylium w zach. Polsce

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

cebula wykres

Konieczne rozwiązania układowe Preparaty kontaktowe i wgłębne w takim przypadku są już niewystarczające, należy sięgnąć po rozwiązania układowe, takie jak Fandango 200 EC w dawce 1–1,25 l/ha.

 Produkt ten jest bardzo często używany przez producentów do „gaszenia pożarów” w końcówce sezonu, gdyż nie tylko chroni cebulę przed mączniakiem rzekomym, ogranicza  też objawy Stemphylium, ale również zabezpiecza cebule przed zgnilizną szyjki. W swoim składzie zawiera dwie substancje czynne: protiokonazol oraz fluoksastrobinę wykazujące działanie układowe i quasiukładowe. Okazuje się jednak, że choroby, które kojarzą nam się z okresem zbiorów, mają swoje początki dużo wcześniej. To pogoda, jaka panuje w ostatnich tygodniach, sprzyja infekcjom, których efekty widoczne są przed zbiorem oraz w trakcie przechowywania. Mączniak rzekomy obniża plon, sprawia, że cebula źle się przechowuje i szybko wybija w szczypior. Generalnie mączniak rzekomy jest największym zagrożeniem dla cebuli uprawianej z dymki, z siewu jesiennego oraz na plantacjach nasiennych. W lata mokre, gdy notuje się duże opady w okresie od czerwca do sierpnia, mączniak rzekomy cebuli sieje spustoszenie na plantacjach uprawianych z siewu wiosennego. Do skiełkowania zarodników konidialnych i zakażenia dochodzi tylko w kropli wody. Jeden cykl rozwojowy grzyba trwa 6–9 dni, obecność patogenu na plantacji zmusza plantatorów do wykonania zabiegu preparatem wyniszczającym, aby przerwać cykl rozwojowy i zwalczyć mączniaka rzekomego i ograniczyć Stemphylium vesicarium oraz zabezpieczyć przed zgnilizną szyjki cebuli. Konieczność rotacji substancji czynnych wymaga w takim roku, jak obecny zastosowania pełnej palety dostępnych rozwiązań, ze szczególnym uwzględnieniem preparatu Fandango 200 EC. Dawka 1 l/ha zalecana jest w przypadku stosowania zapobiegawczego, zwiększona dawka 1,25 l/ha to rozwiązanie interwencyjne. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie wegetacyjnym według etykiety wynosi 4. Z naszych doświadczeń wynika, że 2 zabiegi przemiennie z innymi fungicydami dają efekty, które spełniają oczekiwania producentów w trudnych latach

 

Tomasz Olszewski

PROCAM Polska

Procam logo

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu  Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl