Dzień Otwarty Papryki w Dłuskiej Woli

Spotkanie paprykowe w Dłuskiej Woli cieszyło się sporym zainteresowaniem producentów

Zagłębie paprykowe w sierpniu obfituje w liczne spotkania organizowane przez firmy hodowlano-nasienne i nawozowe. 19 sierpnia w gospodarstwie Katarzyny i Kamila Pankowskich w Dłuskiej Woli k. Potworowa odbyło się jedno z takich wydarzeń, którego organizatorem była firma ROL-MAR, przy współudziale firm Syngenta Polska i Tradecorp. Na Dzień Otwarty Papryki przybyło ok. 150 producentów.

Rafał Żmuda i Mariusz Kwiatkowski reprezentanci firmy Syngenta Polska podczas spotkania paprykowego w gospodarstwie pp. Pankowskich zwrócili uwagę na tegoroczną nowość odmianową − Abacara F1. Rośliny tworzą duże i ciężkie owoce o grubej ściance. Jest to bardzo wczesna odmiana, która daje wysoki plon handlowy. W lipcu na wielu plantacjach papryki zaobserwowaliśmy sporo „uwiądów” zwłaszcza w upalne dni. Tymczasem na odmianie Abacara F1 nie odnotowaliśmy takiej sytuacji. Jej rośliny mają silny i dobrze rozbudowany system korzeniowy, „bronią” się w trudnych warunkach uprawowych – mówił M. Kwiatkowski.

Z oferty papryki gruntowej prelegenci polecili wczesną odmianę Crusader F1, która bardzo dobrze wiąże owoce. Roślina może wytworzyć nawet 15, 16 owoców – charakteryzuje się wysokim potencjałem plonotwórczym. Warto pamiętać, że ta odmiana nie potrzebuje intensywnego nawożenia, zwłaszcza azotem.

Podczas spotkania w Dłuskiej Woli zaprezentowano ponadto odmiany Balta F1, Beniel F1. Z odmian o żółtych owocach polecono Limone F1. W obiektach uprawowych pp. Pankowskich producenci mieli okazję zobaczyć uprawę papryki odmiany Yecla F1. Rośliny są chronione preparatami Scorpion 325 SC, Topas 100 EC, Affirm 095 SG, Switch 62,5 WG.

Andrzej Zbroja z firmy Tradecorp mówił o nawożeniu papryki. Zarekomendował preparat Humistar, który bardzo dobrze wspiera rozwój systemu korzeniowego roślin. Wyprodukowanie rozsady dobrej jakościowo ze zdrowym korzeniem decyduje o wielkości i jakości plonu. Rozsada powinna być wyrównana i mieć dobrze wykształconą bryłę korzeniową. Jak informował A. Zbroja preparat Humistar można zastosować już na rozsadniku – przed planowanym terminem sadzenia można moczyć rośliny w roztworze 2-3% lub w zależności od potrzeb podlewać je. Warto pamiętać, by po tym zabiegu przepłukać rośliny czystą wodą. Ponadto stanowisko przeznaczone do uprawy papryki na dwa dni przed planowanym terminem sadzenia roślin warto podlać Humistarem (20 l/ha rozpuszczone w 300 l wody) i następnie wymieszać go z glebą. Dwa tygodnie po posadzeniu roślin, gdy w obiektach uprawowych rozpoczyna się podawanie nawozów liniami kroplowymi (fertygacja) zalecono również zastosowanie Humistaru w dawce 20 l/ha − 2 l Humistaru/1000 l wody/ tunel.

Przed otwarciem pąków kwiatostanowych warto zastosować dolistnie Phylgreen Mira w dawce 2 l/ha (stężenie 0,2%), dwukrotnie co 7−10 dni. Produkt algowym zawiera m.in. bor, molibden oraz magnez i azot charakteryzuje się bardzo dobrą rozpuszczalnością. By wzmocnić rośliny w połowie sierpnia polecam nawóz Nutricomplex Orange NPK 7:12:40 (5 kg/ha) – informował specjalista z Tradecorp.

Więcej na łamach naszych czasopism: „Warzywa”, „Szklarnie, Tunele, Osłony

Zapraszamy do galerii zdjęć

Tekst i fot. Anna Wilczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności