EFSA: Neonikotynoidy są szkodliwe dla pszczół. Copa-Cogeca odpowiada

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) opublikował raport odnośnie do neonikotynoidów, w którym potwierdza, że tiametoksam, imidaklopryd oraz klotianidyna szkodzą pszczołom miodnym, samotnicom i trzmielom. Oznacza, to że UE może wprowadzić całkowity zakaz stosowania tych substancji. Zakaz nie objąłby upraw szklarniowych.

W odpowiedzi na publikację EFSA sekretarz generalny Copa-Cogeca Pekka Pesonen mówił: -„Apelujemy do Komisji Europejskiej i państw członkowskich o przeprowadzenie dokładnej oceny zastosowań, które można by zatwierdzić w oparciu o ocenę trzech substancji czynnych. Apelujemy również do osób zarządzających ryzykiem o zbadanie odpowiednich środków pozwalających na utrzymanie tych produktów w sprzedaży, przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa pszczołom. Dla Copa i Cogeca pszczoły miodne są bardzo ważne, gdyż zapylają rośliny i utrzymują różnorodność biologiczną w UE. Równocześnie pszczoły potrzebują upraw, by móc odpowiednio się żywić”.

W 2013 r. Unia Europejska po raporcie EFSA wprowadziła czasowy oraz częściowy zakaz stosowania tych środków ochrony roślin.

Źródło: wyborcza.pl, Copa-Cogeca

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności