Elektroniczne świadectwa fitosanitarne

Eksport i import produktów rolnych
Zdjęcie: PIORiN

Od 1 lipca br. świadectwa fitosanitarne towarzyszące polskim produktom rolnym eksportowanym do państw trzecich, mogą być wydawane także w wersji elektronicznej.

W obecnych czasach technologia zaczyna odgrywać coraz większą rolę w naszym życiu, a także jest dość istotna przy produkcji warzyw czy innych produktów rolnych. Wszystko zmierza ku cyfryzacji. Niewątpliwie do nowych rozwiązań trzeba będzie się przyzwyczaić i je zrozumieć. W przyszłości to właśnie one zastąpią wszelkie dotychczasowe, znane nam metody dokonywania formalności i innych procesów. Ewolucja jest nieunikniona, niemniej, może się nam przysłużyć w celu zaoszczędzenia cennego czasu, który przy tak dużej ilości prac, które musimy wykonywać, jest bardzo istotny.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało w ostatnich dniach o nowej praktyce, czyli świadectwach fitosanitarnych towarzyszącym polskim produktom rolnym eksportowanym do państw trzecich, które mogą być aktualnie wydawane także w wersji elektronicznej. „Rozwiązanie to, upraszczające i ułatwiające procedury certyfikacji eksportowej, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom polskich rolników i eksporterów – coraz więcej państw trzecich dopuszcza bowiem obecnie taką formę certyfikacji. Oczywiście świadectwa fitosanitarne będą mogły być nadal wydawane w tradycyjnej, papierowej formie. Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, wydająca świadectwa fitosanitarne, jest w pełni przygotowana do wprowadzanych rozwiązań” – informuje resort rolnictwa.

Co więcej, ministerstwo informuje, że dzięki nowym przepisom jeszcze w tym roku zostanie wydane rozporządzenia Rady Ministrów, które ustanowi stałe stawki dopłat dla poszczególnych grup roślin, tj.: roślin zbożowych, roślin strączkowych, ziemniaka oraz mieszanek zbożowych i pastewnych – zarówno dla materiału siewnego wytworzonego w sposób konwencjonalny jak również dla materiału wytworzonego w reżimie ekologicznym. Stała stawka dopłaty ułatwi wnioskodawcom kontrolowanie poziomu wykorzystania przysługującego im limitu pomocy de minimis w rolnictwie.

Źródło: MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności