Europa szykuje się na kolejne podwyżki cen energii elektrycznej

Fot. ŁS

Ceny energii elektrycznej osiągają kolejne rekordy. Kolejne podwyżki mają wejść w życie wraz z początkiem nowego roku. 

Jednym z głównych powodów jest brak dostępnych elektrowni atomowych we Francji, w Niemczech to wynik bardzo drogiego gazu, którego również brakuje. W Wielkiej Brytanii, ale i na całym zachodzie Europy brakuje w tym roku również energii z wiatru.

Zarówno listopad, jak i grudzień, zapisuje się znacznie poniżej oczekiwań z powodu mroźnej i spokojnej pogody. W naszym kraju brakuje węgla, a drożejący gaz przyczynia się do gwałtownego skoku cen energii elektrycznej. Węgla jest tak mało, że elektrownie ograniczają produkcję. Podobna sytuacja w Kosowie wpłynęła na wprowadzenie przez rząd 2- godzinnych przerw w dostawie energii elektrycznej dla 2 milionów odbiorców.

Czytaj także:

Czy jest szansa na zatrzymanie wzrostu cen nawozów?

Według prognoz analityków dalsze wzrosty cen energii elektrycznej wpłyną na dalsze wzrosty cen nawozów w całej Unii Europejskiej. Czy wobec tak dużej inflacji, rosnących cen nawozów producenci warzyw będą w stanie zakupić niezbędne ilości nawozu do rozpoczęcia kolejnego sezonu wegetacyjnego?

ŁS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności