AktualnościFrancuzi rezygnują z upraw sałaty w sezonie zimowym

Francuzi rezygnują z upraw sałaty w sezonie zimowym

Uprawa warzyw w sezonie zimowym wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Wszelkie surowce są aktualnie trudno dostępne dla producentów, co przekłada się na coraz częstsze decyzje o rezygnacji z prowadzenia produkcji zimą…

Sezon zimowy, na wzgląd konieczności ogrzewania upraw, wiąże się z niezwykle wysokimi kosztami. Co więcej, producenci nie mają gwarancji uzyskania wyższych cen, które byłyby w stanie pokryć ponoszone wydatki. W tym wszystkim istotny jest również rozwój sytuacji na rynku… Nikt nie jest w stanie przewidzieć czy prowadzenie produkcji nie stanie się jeszcze droższe. Z tego względu, zarówno w Polsce, jak i w wielu innych krajach, rolnicy decydują się zrezygnować z upraw w okresie zimowym.

Skalę problemu ukazują aktualne dane pochodzące z Francji. Według szacunków, powierzchnia uprawy sałaty w sezonie 2022/2023 powinna wzrosnąć w owym kraju o 22%. W szczególności tyczy się to areału sałaty letniej, który w oparciu o prognozy zwiększy się aż o 40%. Warto jednak zaznaczyć, że biorąc pod uwagę cały sezon, ogólna produkcja okaże się niższa o 2%. Wynika to ze spadku zbiorów sałaty uprawianej zimą, który ma wynieść 16%. Wzrost zbiorów sałaty letniej o 19% okazał się niewystarczający, by pokryć ubytek.

Istotną kwestią jest fakt, iż ceny sałaty we Francji, pogodnie jak innych warzyw, wzrosły w porównaniu do poprzedniego sezonu. W lipcu oscylowały na poziomie o 27% wyższym aniżeli przed rokiem, natomiast we wrześniu zwiększyły się o 53%. Na pierwszy rzut oka mogłoby się to wydawać dość wysokim wzrostem, niemniej… Przedstawione powyżej dane ukazują, że dla wielu producentów nie są to wystarczające ceny, by zaryzykować i zmierzyć się z kosztami, które niesie za sobą uprawa sałaty w okresie zimowym…

Źródło: agreste.agriculture.gouv.fr

Prenumerata Warzywa 2024 - baner


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

×nawożenie yara kompleksowe odżywianie