yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościGdzie jest granica wzrostu wynagrodzenia pracowników?

Gdzie jest granica wzrostu wynagrodzenia pracowników?

Na przestrzeni lat problem z pozyskaniem odpowiedniej ilości pracowników znacząco się pogłębia. Nawet, jeżeli zgłaszają się do nas pracownicy, wymagania przez nich stawiane są bardzo wysokie. Tymczasem, koszty produkcji rosną a wynagrodzenie dla rolników pozostaje niezmienne lub co gorsza, niższe niż w latach ubiegłych. Gdzie jest więc granica wzrostu cen?

Rok w rok spotykamy się z podobnym problemem. W momencie, w których sezon rusza pełną parą, producenci starają się na wszelki możliwy sposób pozyskać pracowników. Jeszcze kilka lat temu praca na wsi cieszyła się dość dużym zainteresowaniem. Zarówno u osób młodych jak i tych starszych. Czasy, jak się okazuje, bardzo szybko się jednak zmieniają. Aktualnie w wielu gospodarstwach brakuje siły roboczej. Czy to szparagi, co mogliśmy zaobserwować jeszcze nie tak dawno, fasolka czy chociażby ogórki. Nawet, jeżeli pracownicy zgłaszają się do pracy, często ich wymagania są bardzo wysokie. Biorąc pod uwagę aktualne koszty produkcji i wynagrodzenie otrzymywane za wytworzone plony, spotykamy się z niemałym problemem…

Obserwując oferty wysuwane przez producentów możemy zauważyć wiele różnic. Rolnicy oferują pracownikom coraz wyższe stawki. Zdarza się, że w tym samym regionie różnią się one nawet o kilka złotych. W teorii nie jest to niczym złym, bo każdy decyduje za siebie, ile może przeznaczyć na opłacenie siły roboczej. W szerszej perspektywie może wywołać to jednak niemałe trudności. Tak jak wspominaliśmy, koszty produkcji są bardzo wysokie i nie zapowiada się, by uległo to zmianie. Wręcz przeciwnie… Widząc, że w sąsiednim gospodarstwie pracownik dostaje znacznie więcej, każdy zatrudniony na mniej korzystnych warunkach będzie chciał porównywalnego wynagrodzenia. Dokąd nas to zaprowadzi? Granica będzie nieustannie przesuwana aż w końcu sami będziemy musieli dopłacać do zbiorów. Czy tak właśnie ma wyglądać przyszłość?

Oferowanie godnych warunków to oczywiście bardzo istotna kwestia. Zmagamy się bowiem z dość dużą konkurencją ze strony branży budowlanej, gastronomicznej czy dużych zakładów produkcyjnych, gdzie zarobki są bardzo korzystne. Musimy jednak pamiętać, że stale zwiększane stawki oddziałują na naszą niekorzyść. Nikt nie wie, czy w przyszłości będziemy mogli pozwolić sobie na zatrudnienie pracownika, nawet na zasadach widocznych obecnie. Konieczne jest bardziej racjonalne podejście, które nie będzie równoznaczne ze stratami w przyszłości. Wraz z upływem lat coraz więcej przeznaczamy na wynagrodzenia za zbiory. Niedługo spotkamy się z granicą opłacalności i to nie dostępność siły roboczej będzie głównym problemem a jej opłacenie…

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl