yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościGradobicia i susze pustoszą uprawy warzyw

Gradobicia i susze pustoszą uprawy warzyw

Katastrofy wywołane niesprzyjającymi warunkami pogodowymi to niestety coraz częstsze zjawiska. W ostatnim czasie z wielu miejsc na świecie dochodzą do nas te same informacje – całe pola zrównane z ziemią przez… grad. Niemniej, to nie jedyne zmartwienie, gdyż do tego dochodzą pozostałe anomalie, jak chociażby wysokie temperatury czy susza…

Anomalie pogodowe zdają się dosięgać każdego. Tak jak to miało miejsce wczoraj popołudniu w naszym kraju. W wielu regionach, grad zniszczył uprawy warzyw. Do tego dochodzą liczne podtopienia. Czwartkowym (09.06.2022) burzom towarzyszył porywisty wiatr, spowodowały szereg strat w wielu regionach Polski. Jak informują nas rolnicy z regionów m.in. Piotrkowa Trybunalskiego z ucierpiały posesje, plantacje warzyw. 

Opad gradu w regionie Kazimierzy Wielkiej. fot. Jan Wcisło
Fot. Krzysztof (Małopolska)

Coraz częściej spotykamy się z anomaliami pogodowymi. Liczne burze z piorunami często niosą za sobą katastrofalny w skutkach grad i tak też wydarzyło się tym razem w północnym regionie Włoch. Zdarzenie miało miejsce we wtorek (7 czerwca), jednak nie było jedynym, gdyż podobne anomalie występowały już wcześniej. Dotkliwe i gwałtowne gradobicie nastąpiło w okolicach godziny 15 i zniszczyło uprawy warzyw, a także plantacje owoców i innych roślin, w wielu rejonach. Dzień wcześniej miało miejsce podobne zjawisko. Grad osiągał nawet 4 cm średnicy i niszczył zarówno uprawy jak i sprzęt znajdujący się na zewnątrz.

Niestety, nie był jedyną katastrofą dla tamtejszych rolników. Gwałtownym burzom towarzyszyły również silne podmuchy wiatru, które poważnie uszkodziły niektóre tunele. Wszystko sprowadza się do ogromnych strat poniesionych przez producentów. Sytuacja jasno ukazuje, jak bezsilni jesteśmy wobec kaprysów natury. Wystarczyło kilkanaście minut grubego gradu i rolnicy zostali z niczym…

Warto wspomnieć, że wymienione zjawiska to tylko część anomalii występujące we Włoszech. Obszary położone na południu kraju zmagają się z zupełnie odmiennym problemem, którym są dotkliwe upały i susze. Temperatura oscyluje w przedziale 34-37 stopni Celsjusza a czasami nawet przekracza tę wartość. Uprawy wymagają obfitego podlewania a i to nie daje gwarancji, że przetrwają ten okres.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: własne, ilmeteo.it / Emilia Romagna Meteo

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl