• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościW gronie producentów o warzywach pod osłony

W gronie producentów o warzywach pod osłony

We Włoszakowicach koło Leszna działa wiele gospodarstw ogrodniczych specjalizujących się produkcji szklarniowej i tunelowej warzyw, dlatego zainteresowanie szkoleniami produktowymi jest w tej okolicy bardzo duże. Potwierdziło się to we frekwencji spotkania zorganizowanego 29 listopada przez firmę Hazera we współpracy z firmami Ogrofol, Koppert i ICBpharma.

Małgorzata Zadura reprezentująca firmę Hazera przedstawiła portfolio odmian pomidorów przeznaczonych do uprawy w tunelach foliowych na sezon 2018. Wśród prezentowanych mieszańców znalazła się malinowa odmiana V404 F1 o twardych, spłaszczonych i lekko żebrowanych owocach osiągających masę 200–250 g. Prelegentka zwracała również uwagę na odmianę Jangcy F1 o malinowych owocach w kształcie śliwki (140–180 g) polecaną do nasadzeń od końca marca i uprawy na 6, 7 gron. Rośliny o umiarkowanym wigorze tworzą krótkie międzywęźla. Z odmian malinowych M. Zadura polecała ponadto mieszańca testowanego pod numerem HA3626(13) F1 do uprawy pod osłonami na 8–12 gron. Tworzy on twarde, spłaszczone owoce z delikatnym żebrowaniem, o masie 220–250 g. Oprócz wysokiej jakości wyróżnia je wysoka trwałość pozbiorcza. Odmiana V406 F1 to z kolei propozycja o czerwonych, wydłużonych owocach o masie 200–300 g. Są one twarde, ciężkie, dobrze wypełnione, bez kolanka. Rośliny o ciągłym wzroście i umiarkowanym wigorze rekomenduje się uprawiać na 5, 6 gron. Z segmentu odmian czerwonych prezentowana była również Gonsella F1 o mięsistych, twardych owocach. Osiągają one masę 180–200 g, są kuliste z lekkim żebrowaniem. Wśród odmian specjalnych prelegentka polecała Gotico F1 w typie bawole serce oraz Cornabel F1 o stożkowatych, smacznych owocach.

O ofercie odmian do uprawy szklarniowej mówił Janusz Gajzler z firmy Hazera. Producentom pomidorów malinowych polecał odmiany: Rosamunda F1 w typie bawole serce o owocach w kształcie sakiewki, z silnym żebrowaniem oraz Framboo F1 i Rapanui F1 o kulistych owocach odznaczających się równomiernym wybarwianiem oraz długą trwałością pozbiorczą.

Kolejny prelegent – Paweł Kloc – przybliżył ofertę uli firmy Koppert: Natupol, Natupol Smart i Natupol Excel. Przypomniał również zasady ich ustawiania i użytkowania. P. Kloc przedstawił ponadto możliwości zwalczania szkodników w szklarniach produktami firmy Koppert.

Wojciech Rybiński z firmy ICBpharma mówił o cechach produktu Siltac EC zarejestrowanego w uprawie warzyw do zwalczania przędziorków i mszyc. Jego stosowanie ogranicza ponadto liczebność wciornastków i mączlika szklarniowego. Preparat o działaniu fizycznym tworzy polimerową strukturę w postaci siateczki molekularnej, która otacza szkodnika i uniemożliwia mu wymianę gazową. Prelegent prezentował również biostymulator Megis podnoszący tolerancję roślin na stresowe warunki uprawy. Produkt zawiera krzem, cynk, miedź, molibden oraz bor.

Organizatorzy spotkania (od lewej): Janusz Gajzler, Wojciech Rybiński, Małgorzata Zadura, Leszek Jagodzik, Wiesław Jakubowski, Paweł Kloc

Aleksandra Czerwińska-Nowak

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl