yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościGrupa Azoty wstrzymuje produkcję nawozów. Z czym należy się liczyć?

Grupa Azoty wstrzymuje produkcję nawozów. Z czym należy się liczyć?

Czarny scenariusz przewidywany przez wielu producentów zaczął się spełniać. W ostatnim czasie słyszeliśmy bowiem o ograniczeniu lub wstrzymaniu produkcji przez największe zakłady nawozowe na świecie. Nie inaczej jest i tym razem… Polski gigant, tłumacząc się wysokimi kosztami gazu ziemnego, poinformował o dalszych ograniczeniach w produkcji.

Grupa Azoty poinformowała 22 sierpnia w swoich komunikatach o wstrzymaniu i ograniczeniu prac instalacji do produkcji nawozów azotowych. Zakład tłumaczy, że jest to konsekwencją rekordowo wysokich cen gazu ziemnego, czyli głównego surowca wykorzystywanego przy produkcji. Niewątpliwie jest to dla rolników kolejny cios. W ubiegłych tygodniach dostępność nawozów była bowiem bardzo niska i na wielu składach uzupełnienie zapasów okazywało się niemożliwe. Skutki podjętej decyzji mogą więc mieć przełożenie na dalej pogłębiający się problem bardzo niskiej podaży surowca na rynku.

“W związku z rekordowymi cenami gazu, głównego surowca wykorzystywanego przy produkcji w Grupie Azoty Puławy, puławska Spółka Grupy Kapitałowej Grupa Azoty podjęła decyzję o czasowym ograniczeniu produkcji na kolejnych instalacjach. W wyniku agresji Rosji na Ukrainę, od 24 lutego 2022 r. obserwujemy na europejskich giełdach nadzwyczajne, historycznie wysokie ceny gazu ziemnego. Notowania gazu w okresie ostatniego półrocza wzrosły blisko czterokrotnie z poziomu 72 EUR/MWh w dniu 22.02.2022 r., do poziomu 276 EUR/MWh w dniu 22.08.2022 r.” – czytamy w pierwszym komunikacie.

Tak więc, Grupa Azoty Puławy ograniczy produkcję amoniaku do około 10 proc. możliwości produkcyjnych. Firma tłumaczy, że obecna sytuacja na rynku gazu ziemnego – pomimo jego dostępności – determinująca rentowność prowadzonej produkcji, jest wyjątkowa, całkowicie niezależna od Grupy Azoty i nie była możliwa do przewidzenia. W trakcie ogłoszonego postoju instalacji produkcyjnych realizowane będą procesy inwestycyjne oraz remontowe.

Jakby tego było mało… Grupa Azoty wydała również drugi komunikat, z którego wynika, że poszczególne instalacje zostaną całkowicie wstrzymane… „Spółka podjęła decyzję o czasowym zatrzymaniu z dniem 23 sierpnia 2022 roku instalacji do produkcji nawozów azotowych, kaprolaktamu oraz poliamidu 6” – podaje zakład nawozowy.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: grupaazoty.com

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl