GUS potwierdził niższe zbiory ziemniaków w 2019 r

Ziemniaki

GUS opublikował Wynikowy szacunek głównych ziemiopłodów rolnych i ogrodniczych w 2019 r, z którego wynika, że zbiory były niższe o 13% w porównaniu z  rokiem ubiegłym.

Bardzo wysoka temperatura powietrza w czerwcu oraz znaczny deficyt opadów przypadały na okres wiązania bulw i początkowego wzrostu masy ziemniaków (największego zapotrzebowania roślin ziemniaka na wodę) i znacząco ograniczyły ich potencjał plonotwórczy. Wykopki ziemniaków rozpoczęto w sierpniu, a zakończono w drugiej dekadzie października. Jakość bulw ziemniaków z tegorocznych zbiorów jest niska (gorsza niż w roku ubiegłym), z dużym udziałem bulw drobnych i zdeformowanych.

Na podstawie wyników reprezentacyjnego badania czerwcowego ocenia się, że powierzchnia uprawy ziemniaków w 2019 r. (łącznie z powierzchnią w ogrodach przydomowych) była większa od ubiegłorocznej o ok. 3% i wyniosła ponad 300 tys. ha. Plony ziemniaków w bieżącym roku oszacowano na 214 dt/ha, tj. o ok. 37 dt/ha mniej od ubiegłorocznych (o ok. 15%). Zbiory ziemniaków zostały oszacowane na ok. 6,5 mln t, tj. o ok. 13% mniej od zbiorów ubiegłorocznych.

źródło: GUS

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności