GUS: Przeciętny dochód w rolnictwie niższy o 1/4 od przeciętnego wynagrodzenia

pieniądze

Z raportu Rolnictwo, opublikowanego w lipcu przez GUS wynika, że przeciętny dochód na osobę pełnozatrudnioną w rodzinnych gospodarstwach rolnych w 2019 r. wzrósł o 5,6% w stosunku do roku poprzedniego, ale nadal jest niższy od przeciętnego rocznego wynagrodzenia netto o 26,3%.

lERiGŻ-PIB w ramach Systemu zbierania i wykorzystywania danych rachunkowych z gospodarstw rolnych (tzw. Polski FADN) wylicza dochód z rodzinnego gospodarstwa rolnego. 

Najlepiej zarabiającymi wśród rolników są właściciele gospodarstw ogrodniczych.

Szacuje się, że przeciętny dochód z rodzinnego gospodarstwa rolnego w 2019 r. wyniósł 43 745 zł i był wyższy o blisko 15% w stosunku do roku 2018. Zwiększenie dochodu było efektem zwiększenia wartości produkcji o 30,7% przy wyższych kosztach ogółem o 32,4% i większych o 13,4% dopłatach do działalności operacyjnej.

Według szacunku dla 2019 r. przeciętny dochód z rodzinnego gospodarstwa rolnego na osobę pełnozatrudnioną rodziny był wprawdzie o 5,6% wyższy niż przed rokiem, ale mniejszy od przeciętnego rocznego wynagrodzenie netto w gospodarce narodowej o 26,3%.

źródło GUS

Related Posts

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności