Handel hurtowy ogórkami i pomidorami. Zmiana podaży, cen oraz popytu [29.07.2022]

ogórki zielone
Fot. Pixabay

Podaż ogórków szklarniowych w ostatnim czasie była zdecydowanie niższa. Wpłynęło to na lepsze ceny dla producentów, niemniej, konsumenci niestety rzadko decydowali się na zakup. Wysokim zainteresowaniem cieszą się natomiast ogórki gruntowe. Wśród ofert, pomijając pomidory spod osłon, pojawiły się również pomidory gruntowe w dość znacznej ilości. Jakich cen możemy się spodziewać?

Zacznijmy od ogórków szklarniowych. Tak jak wspominaliśmy, cena w ostatnim czasie oscyluje na nieco wyższym poziomie. Niestety, panujące w kraju warunki nie sprzyjają sprzedaży warzyw. O czym mowa? Konsumenci coraz mocniej trzymają się za portfele, przez co wysokie stawki zmuszają ich do szukania alternatyw. W tym przypadku taką alternatywą okazały się ogórki gruntowe, które na ten moment są znacznie tańsze. Odbiorcy naszych produktów wskazują, że nikt nie chce płacić 7,00-8,00 zł w sklepie, gdzie znajduje się bardziej przystępna opcja, która walorami smakowymi nie będzie różnić się z znaczącym stopniu. Wracając do sytuacji ogórków szklarniowych… Cena, którą uzyskują producenci w hurcie kształtuje się na poziomie 3,0-4,5 zł za kilogram. Mówiąc natomiast o sprzedaży detalicznej, stawki oscylują w granicach 5,00 zł. Warzywo dojrzewa w coraz większym stopniu, więc w najbliższym czasie niestety zauważymy pogłębiający się trend spadkowy.

Nawiązując do powyższego, ogórki gruntowe cieszą się dość wysokim popytem. Konsumenci zaczynają w dużej mierze kierować się rozsądkiem. Z uwagi na rosnące ceny wszelkich dóbr czy usług skłaniają się w stronę tańszych alternatyw. Tak więc, na wzgląd wyższych cen ogórków szklarniowych, odbiorcy wybierają produkt pochodzący z gruntu, tzw. sałatkowe. Jak kształtują się ceny w tym przypadku? Stawki w sprzedaży hurtowej oscylują na poziomie 2,00-2,50 zł za kilogram. Sprzedaż detaliczna, podobnie jak produkt spod osłon, wiąże się natomiast z nieco wyższymi cenami. Szczególnie dotyczy to malutkich ogórków, które mogą zostać przeznaczone na korniszony. Te sprzedawane są znacznie drożej. Stawki w tym przypadku przedstawiają się w granicach 4,00 a nawet 6 zł przy niższych podażach wywołanych chłodniejszymi nocami

Sytuacja, jeśli chodzi o pomidory, pozostaje niezmienna. Wciąż nieco droższe są pomidory czerwone, co jest niecodziennym zjawiskiem, gdyż to zwykle typ malinowy osiąga lepsze ceny. Jakich stawek mogą oczekiwać producenci? 6 kilogramowy karton pomidorów czerwonych kosztuje aktualnie 24,00 zł, czyli 4,00 zł za kilogram. Natomiast producenci oferujący pomidora malinowego mogą oczekiwać stawek rzędu 22,00 zł za karton, co daje nam w przeliczeniu 3,66 zł za kilogram.

Mówiąc o pomidorach gruntowych trzeba brać pod uwagę dość wysoką podaż. Ceny, na które mogą liczyć producenci, oscylują w tym przypadku na poziomie 3,00-4,00 zł za kilogram. Czynnikiem, który ma dość duże znaczenie w sprzedaży, okazuje się kaliber warzywa.

ARTYKUŁY POWIĄZANE

  1. Worki z nawozem
  2. Importowana papryka w marketach

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności