yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościHenryk Kowalczyk: „Na wsi warto żyć”

Henryk Kowalczyk: „Na wsi warto żyć”

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk kontynuuje swój cykl bezpośrednich rozmów z rolnikami w terenie. Tym razem towarzyszył mu sekretarz stanu Ryszard Bartosik. Spotkania odbyły się w trzech miejscowościach na terenie Wielkopolski – w Kowalach Pańskich, Słupcy i Kozarzewku.

Wśród głównych tematów rozmów znalazły się ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich, ubezpieczenia społeczne, działania w ramach KPO oraz tematy znacznie odbiegające od warzyw, czyli rynek wieprzowiny. Nie zabrakło również, znanej nam wszystkim z wszelakich wystąpień ministra, kwestii dopłat do nawozów. Kwota niemal 4 miliardów złotych co prawda brzmi imponująco, niemniej, wszyscy wiemy jak to wygląda w praktyce…

Henryk Kowalczyk w swoim wystąpieniu zaznaczył, że na wsi warto żyć i sam mieszka na niej przez całe życie. Idąc dalej, podkreślił rolę zmian, które zaszły w ostatnich 40-50 latach i były zasługą samorządów. Nie możemy jednak zapominać o aktualnej sytuacji… Minister stwierdził, że życie na wsi jest piękne, ale także pracowite. Szczególnie na wzgląd ostatnich wydarzeń. Zwrócił przy tym uwagę, że jeszcze nie zakończyła się pandemia Covid-19, a już zaczęły się problemy wynikające z agresji Rosji na Ukrainę. „Jednak dzięki polskim rolnikom mamy zapewnione bezpieczeństwo żywnościowe, o czym nie zawsze zdają sobie sprawę mieszkańcy miast” – podsumował wicepremier.

Co więcej, szef resortu rolnictwa po raz kolejny apelował do rolników o ubezpieczanie swoich upraw i zwierząt gospodarskich, gdyż tylko to pozwoli na zrekompensowanie strat powstałych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Szef resortu rolnictwa przypomniał, że 65 procent składki pokrywa budżet państwa, a rolnik płaci tylko 35 proc. wysokości składki. Ponadto może on dokonać cesji na rzecz ARiMR i jego część składki pokryje agencja z należnych rolnikowi środków z płatności bezpośrednich. Wicepremier zwracał również uwagę na kompleksowość ubezpieczeń od wszystkich ryzyk.

Tutaj należy jednak zaznaczyć, że ubezpieczenia upraw z dopłatami do składek często przysparzają producentom niemałe problemy. Oczywiście stanowią one pewne zabezpieczenie, niemniej, wypłata świadczeń w przypadku zaistnienia szkody wiąże się często z dość wyczerpującą „batalią” z ubezpieczycielem. Minione wydarzenia pokazały nam bowiem, że oględziny niejednokrotnie są przeciągane, natomiast oszacowanie strat okazuje się nieadekwatne do rzeczywistego stanu rzeczy. Same ubezpieczenia posiadają szeroki zakres wyłączeń a co więcej… W niektórych przypadkach straty muszą osiągnąć ustalony limit, by w ogóle brać pod uwagę wypłatę świadczenia.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Kolejną kwestią poruszoną przez Henryka Kowalczyka okazały się ubezpieczenia społeczne. „Dziś rolnik może już przejść na emeryturę bez konieczności zbywania swojego gospodarstwa” – podkreślił szef resortu rolnictwa. Dodał również, że w przyszłym roku skończy się kolejna niesprawiedliwość i rolnicy będą mieli takie same warunki waloryzacji swoich świadczeń w KRUS jak ubezpieczeni w systemie ZUS-owskim.

Wicepremier przypomniał również o uruchomionych czterech działaniach w ramach KPO. Szczególnie zwrócił uwagę na działania dotyczące wsparcia przetwórstwa oraz wymiany pokryć dachowych. Warto jednak nadmienić, że w przypadku ostatniego z wymienionych, okres naboru okazał się nieco krótszy niż było to w planach. Zainteresowani producenci, chcąc złożyć wniosek w ostatnim dniu, zostali pozbawieni takiej możliwości…

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl