yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościHenryk Kowalczyk o aktualnej sytuacji w rolnictwie

Henryk Kowalczyk o aktualnej sytuacji w rolnictwie

Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk przebywał w środę w Wielkopolsce. Podczas spotkań z rolnikami w Złotowie, Czarnkowie i Miliczu szef resortu rolnictwa omawiał podejmowane przez niego działania.

Problem wysokich cen nawozów

Wicepremier przypomniał na spotkaniach o realizacji dopłat do nawozów.

– Musieliśmy czekać na decyzję Komisji Europejskiej ponad dwa miesiące, aby móc wypłacić polskim rolnikom pieniądze z polskiego budżetu. Chodziło o to, aby nie było to uznane za pomoc w ramach formuły de minimis – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Wicepremier poinformował również o podejmowanych, wspólnie z wicepremierem Jackiem Sasinem, działaniach na rzecz wsparcia zakładów nawozowych. W tym przypadku również istnieje obawa, czy nie będzie to uznane za niedozwoloną pomoc publiczną.

– Pojawił się projekt rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczący możliwości dotowania nawozów, ale musimy poczekać, aż stanie się on obowiązującym prawem – poinformował wicepremier Henryk Kowalczyk.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Dodał, że decyzja powinna zapaść w ciągu najbliższych kilku tygodni. Zwrócił przy tym uwagę, że musi być wystarczająca wielkość produkcji, aby na wiosnę nie zabrakło nawozów.

– Nie możemy sobie pozwolić na to, żeby produkcja rolna w przyszłym roku była mniejsza, bo nie będzie nawozów. To jest kwestia bezpieczeństwa żywnościowego – podkreślił.

Sytuacja w Ukrainie

Wicepremier Henryk Kowalczyk przedstawił również sytuację w sektorze rolnym Ukrainy. Według informacji przekazanych przez ukraińskiego ministra rolnictwa, z którym wicepremier Kowalczyk jest w stałym kontakcie, produkcja rolna w Ukrainie będzie niższa ze względu na działania wojenne i braki nawozów. Szacunki mówią o spadku produkcji rolnej o 30-40 proc., co oznacza spadek o wielkość całej naszej produkcji rolnej. Ukraina produkuje 115–120 mln ton zbóż, Polska zaś 32–33 mln ton.

Emerytury rolnicze

– Od 1 marca 2023 r. będzie nowy system waloryzacji emerytur rolniczych, który zrówna ten system z systemem ZUS-owskim, a ponadto wyrówna zaległości z roku bieżącego – poinformował wicepremier.

Pozostałe zagadnienia

Wśród pozostałych poruszanych na spotkaniach tematów omawiane były kwestie dotyczące systemu ubezpieczeń upraw rolnych oraz roli Krajowej Grupy Spożywczej w stabilizacji rynków rolnych, a także problematyki związanej z rolnictwem węglowym. Rolników interesowały również możliwości wynikające z pierwszych działań w ramach KPO – wymiana pokryć dachowych oraz rozwój przetwórstwa.

Spotkania z rolnikami 

Spotkania z rolnikami odbywały się również wczoraj w miejscowości Gołańcz, Oborniki i Dachowy Suche. W ostatnim czasie wydarzenia tego typu zdecydowanie się nasiliły i z pewnością to nie ostatnie z nich. Wielu producentów z każdym kolejnym spotkaniem upewnia się jednak w przekonaniu, że nieustannie opierają się one na tych samych zapewnieniach. Sytuacja natomiast wciąż pozostawia wiele do życzenia…

Jakie jest wasze stanowisko w tej sprawie?

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl