yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościHistoryczny rekord ceny hurtowej cebuli w Holandii

Historyczny rekord ceny hurtowej cebuli w Holandii

Niska podaż, wysoki popyt, coraz częstsze zakazy eksportu… Wszystko to wpływa na wzrost cen cebuli na całym świecie. Warto zauważyć, że dotychczas to Polska górowała nad Holandią pod względem stawek uzyskiwanych w ramach wynagrodzenia. W ostatnim tygodniu nastąpiły jednak niemałe zmiany…

W ostatnim czasie na całym świecie możemy zaobserwować podobne zjawisko, którym jest niedobór cebuli. Spośród wszystkich miejsc szczególną uwagę przykuwają Kazachstan, Uzbekistan, Tadżykistan, Kirgistan i Azerbejdżan. Kraje te zdążyły bowiem wprowadzić zakaz eksportu. Lista na tym najprawdopodobniej się nie zakończy, gdyż już teraz pojawiają się doniesienia o ograniczeniach wprowadzanych przez kolejnych uczestników światowego rynku.

Nie jest tajemnicą, że taki stan rzeczy wywołuje niepokój, który wpływa z kolei na ceny. Ceny, które stają się coraz bardziej korzystne dla producentów. Zakaz eksportu z wyżej wymienionych krajów oraz ogólny niedobór warzywa sprawi ponadto, że wielu importerów skieruje się w stronę Unii Europejskiej. Wśród państw członkowskich jednym z największych producentów cebuli jest niewątpliwie Holandia…

Kraj ten oczywiście nie uchronił się od strat wywołanych suszą, niemniej… Adekwatnie do sytuacji w innych zakątkach świata, straty te spowodowały, że cena w ciągu całego sezonu ustabilizowała się na znacznie wyższym poziomie. Jak podaje EastFruit, uczestnicy tamtejszego rynku spodziewali się zmian w tym zakresie dopiero po rozpoczęciu targów Fruit Logistica w Berlinie (8-10.02).

Jak targi mogą wpłynąć na ceny? Podczas wydarzenia wielu eksporterów oraz importerów szuka okazji, aby poszerzyć swoje kontakty handlowe. Niedobór cebuli w wielu krajach może więc przyciągnąć uwagę odbiorców z nietypowych kierunków, co z kolei umożliwi uzyskanie wyższych stawek. Co ciekawe, ceny cebuli w Holandii oraz w Polsce skierowały się w górę jeszcze przed tym wydarzeniem.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto także zauważyć, że dotychczas to polscy producenci mogli cieszyć się wyższym wynagrodzeniem. Sprawy przybrały jednak nieco inny obrót…  W ubiegłym tygodniu zarówno w Polsce, jak i w Holandii, stawki zaczęły rosnąć. O jakich kwotach mowa? Z informacji uzyskanych przez EastFruit wynika, że w przypadku holenderskiej cebuli sprzedawanej w hurcie, ceny oscylowały na pułapie dochodzącym do 70 centów, co przy aktualnym kursie stanowi 3,12 zł za kilogram.

Co prawda w Polsce ceny hurtowe również poszły w górę, jednak warzywo z Holandii okazało się droższe, co jest niecodziennym zjawiskiem. Warto ponadto zauważyć, że jest to historyczny rekord. Co więcej… Taki stan rzeczy niewątpliwie znajdzie odzwierciedlenie w imporcie holenderskiego produktu do Polski. Wyższa cena oraz koszty, które musi uwzględnić importer, wymuszą wzrost cen zagranicznej cebuli. To z kolei może wpłynąć na wzrost popytu na lokalne warzywo, a co za tym idzie… Zwiększą się możliwości krajowych producentów.

Źródło: east-fruit.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl