• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościHolandia wraca do gry. Uzupełni braki warzyw w Europie

Holandia wraca do gry. Uzupełni braki warzyw w Europie

Dostępność warzyw w wielu krajach w Europie jest ograniczona, a to za sprawą niekorzystnych warunków atmosferycznych w Hiszpanii, Maroku, Włoszech. W tym wszystkim nie pomogło ograniczenie produkcji warzyw szklarniowych w Holandii. Tymczasem, holenderskie gospodarstwa wracają do gry, a szczyt zbiorów już za kilka tygodni. 

W wielu krajach dotknął deficyt warzyw, a to za sprawą niskich temperatur w Hiszpanii, Maroku i Włoszech. Tymczasem za sprawą wysokich kosztów energii wielu holenderskich ogrodników ograniczyło produkcję warzyw w szklarniach lub przesunęło termin nasadzań. Jak wylicza Bloomberg, tej zimy uprawy pomidorów szklarniowych w tym kraju zmalały aż o 90 procent. Tamtejsi ogrodnicy cieszą się na myśl o lepszej pogodzie, dłuższych dniach i niższych cenach energii – dzięki temu mogą ruszyć z produkcją i tym samym uzupełnić luki w asortymencie warzyw w wielu krajach w Europie.

Problem braku warzyw dotknął mocno Wielkiej Brytanii. Choć w Polsce nie musimy zmierzać się z takim problemem, to ceny niektórych warzyw np. papryki rzeczywiście utrzymują się na bardzo wysokim poziomie.

Jak czytamy na e-money.pl Jakub Jakubczak (analityk Banku BNP Paribas) informuje, że sytuacja na rynku warzyw będzie w dużej mierze zależna od odbudowy podaży z Hiszpanii i północnej Afryki, zbiorów w Polsce i Europie w 2023 r. oraz od tego, kiedy na dobre pojawią się w Polsce warzywa szklarniowe. Znaczących spadków cen wynikających z sezonowości powinniśmy spodziewać się prawdopodobnie dopiero w drugiej połowie bieżącego roku – prognozuje analityk. Jak podkreśla, zgodnie z danymi Eurostatu obecnie rynek warzyw nadal jest w trendzie wzrostowym.

– Ceny hurtowe ziemniaków w okresie styczeń-luty były wyższe o 85 proc. niż w analogicznym okresie 2022 r. i o ok. 260 proc. wyższe niż w 2021 r. – zauważył Jakubczak. W przypadku cebuli było to odpowiednio prawie 110 proc. i 250 proc. wzrostu cen w hurcie, dla papryki o 66 proc. i 85 proc., a dla pomidorów o 84 proc. i 54 proc. 

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

źródło: e-money.pl


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl