Ile kosztuje importowana cebula z Polski na rynku ukraińskim?

cebula sucha łuska

Na ukraińskim rynku cebuli pierwsze skrzypce odgrywa produkt importowany z Polski. Wraz z pierwszymi dniami tygodnia cena warzywa zaczęła gwałtowanie rosnąć. Ile kosztuje polski produkt w Ukrainie?

Zapasy cebuli w Ukrainie są niemal wyczerpane. Regiony, które słyną z upraw młodych warzyw są obecnie pod okupacją, jak chociażby Chersoń, przez co produkty nie trafiają na rynek. Tymczasem, popyt na cebulę jest bardzo wysoki, a podaż spada z dnia na dzień. Ceny są aktualnie trzy razy większe niż w tym samym okresie w roku ubiegłym.

Ile więc kosztuje produkt importowany z Polski? Ceny polskiej cebuli na Ukrainie (02.06.2022) kształtują się na poziomie 14-18 UAH/kg (0,48-0,62 USD/kg), co w przeliczeniu daje nam przedział od 2,05 do 2,65 zł za kilogram. Na przestrzeni tygodnia ceny te wzrosły średnio o 30%.

Przyczynę takiego stanu rzeczy upatruje się w zmniejszeniu zapasów cebuli w Polsce, a także w znacznym wzroście cen usług logistycznych. Co więcej, przewiduje się, że cena warzywa w Ukrainie wciąż będzie rosła, aż do momentu pojawienia się nowych zbiorów produktu na rynku.

Źródło: east-fruit.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności