Importowana papryka już na rynku… Aktualne ceny na Broniszach [20.10.2022]

Wiele mówi się o opłacalności produkcji… Tyczy się to głównie cen uzyskiwanych przy sprzedaży. W aktualnym roku producenci papryki niejednokrotnie apelowali w tej kwestii. Poniżej przedstawiamy jak aktualnie przedstawia się sytuacja na podwarszawskim rynku hurtowym w Broniszach…

Na rynku warzyw możemy w ostatnim czasie zauważyć pewne wahania. Krajowe produkty występują w coraz mniejszych ilościach, co uwzględniając aktualną porę roku jest naturalnym zjawiskiem. Niższa podaż wiąże się zazwyczaj z wyższymi cenami, niemniej, trzeba mieć na względzie import… Towar z zagranicy często uniemożliwia producentom uzyskanie lepszych cen. Nie inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku papryki…

W ostatnim czasie ilość papryki żółtej znacząco się zmniejszyła. Wywołało to niestety napływ importu z Hiszpanii, który dziś pojawił się na rynku… Na ten moment zagraniczny produkt kosztuje więcej niż ten od polskich producentów. W przypadku, w którym krajowi rolnicy zwiększyliby ceny, odbiorcy mogliby kierować się w stronę importowanej alternatywy. Z tego względu muszą zachowywać rozsądne proporcje a uzyskanie nieco wyższego wynagrodzenia staje się utrudnione.

Koszty są natomiast coraz to wyższe… Znakiem zapytania jest również dostępność wielu surowców. Wszystko przekłada się na dużą niepewność, jeśli chodzi o opłacalność produkcji. Tyczy się to wszystkich producentów, którzy już w tym roku niejednokrotnie apelowali zarówno w kwestii wynagrodzenia jak i importu.

Realia niestety są dość okrutne… Możemy spodziewać się, że w najbliższym czasie importowana papryka, która na ten moment występuje w niewielkich ilościach, zaleje nasz rynek. Spoglądając na dane statystyczne z poprzednich lat, zapewne będzie to miało miejsce, gdy krajowy produkt będzie jeszcze dostępny…

Przejdźmy jednak do aktualnych cen… Krajowa żółta i czerwona papryka w typie blok oscyluje na poziomie 5,00-6,00 zł za kilogram. Tyczy się to warzywa wysokiej jakości, które nie posiada wad skórki, a sam kształt jest w miarę wyrównany. Towar klasy drugiej niestety osiąga znacznie niższe ceny. Zaczynają się one od 3,00 zł… W przypadku papryki zielonej producenci mogą spodziewać się stawek rzędu 4,00-5,00 zł.

Mówiąc natomiast o wspominanej papryce żółtej z Hiszpanii należy się liczyć, że takowy produkt kosztuje aktualnie 7,00-7,50 zł za kilogram. Ilość importowanego warzywa nie jest na ten moment wysoka, gdyż mówimy o kilku paletach, niemniej… Czy możemy liczyć, że taki stan rzeczy utrzyma się do końca sezonu polskiej papryki?

Related Posts

  1. Nawozy mineralne

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności