AktualnościImportowane ziemniaki powracają na rynek hurtowy w Broniszach

Importowane ziemniaki powracają na rynek hurtowy w Broniszach [30.11.2022]

Miesiące, w których polscy producenci ziemniaków mogli cieszyć się brakiem konkurencji, niestety dobiegają ku końcowi. Wśród ofert pojawiają się bowiem produkty z zagranicy i wraz z biegiem czasu będzie ich coraz więcej… Jak kształtują się aktualne ceny warzywa?

Import, import, import… Tym razem mowa o młodych ziemniakach cypryjskich. Ich aktualna cena kształtuje się na poziomie 100,00 zł za 20 kilogramowy worek, czyli 5,00 zł za kilogram. Niemal wszyscy hurtownicy, którzy zaopatrują warszawskie sklepy i warzywniaki, posiadają kilka worków w ofercie. Ich ilość jest więc dość zauważalna. Okres do grudnia powinien okazać się jednak dość spokojny pod względem konkurencji dla krajowych producentów. Jakość polskiego ziemniaka utrzymuje się bowiem na wysokim poziomie, co umacnia jego pozycję.

Skoro o krajowych ziemniakach mowa… Sytuacja na rynku w podwarszawskich Broniszach wciąż pozostaje niezmienna. Polscy producenci w większości przypadków mogą spodziewać się stawek w przedziale 12,00-15,00 zł za 15 kilogramowy worek, czyli 0,80-1,00 zł za kilogram. Niektórzy zdecydowali się jednak wyjść naprzeciw oczekiwaniom odbiorców i myją towar przeznaczony do sprzedaży. Zabieg ten jest doceniany przez sklepikarzy, gdyż ich klienci wolą dopłacić za czystego ziemniaka. W tym przypadku ceny wzrastają do 1,20 zł za kilogram.

Warto zaznaczyć, że obecność młodego ziemniaka cypryjskiego nie wpływa znacząco na ceny krajowego produktu. Niemniej… Tak jak wspominaliśmy, sytuacja może ulec zmianie pod koniec grudnia. Wraz z biegiem czasu jakość polskiego warzywa będzie bowiem coraz niższa. Otworzy to drogę importerom, którzy wprowadzą na rynek droższy produkt z zagranicy. Koszt konkurenta będzie oscylował najprawdopodobniej w granicach 1,50-1,80 zł za kilogram, gdyż tyle aktualnie wynosi cena zakupu ziemniaka z Holandii. Miejmy jednak nadzieję, że warunki okażą się sprzyjające i polski ziemniak uchroni się przed uszkodzeniami jak najdłużej to możliwe.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

×nawożenie yara kompleksowe odżywianie