• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo brokuł kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościInflacja niższa niż w poprzednim miesiącu?

Inflacja niższa niż w poprzednim miesiącu?

Ostatnie miesiące przyzwyczaiły nas do dość przykrego widoku, mianowicie nieustannie rosnącej inflacji. Wzrost tyczy się zarówno cen żywności, energii jak i paliw. Listopad okazał się jednak niemałą niespodzianką, gdyż inflacja spadła w porównaniu do października. Niestety nieznacznie…

Główny Urząd Statystyczny poinformował w ostatnich dniach miesiąca, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w listopadzie 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 17,4%. W ramach przypomnienia, październikowy poziom inflacji wynosił 17,9%.

Co więc przyczyniło się do nieznacznego spadku w tym zakresie? Najbardziej znaczącym czynnikiem okazały się ceny paliw. Porównując do poprzedniego miesiąca obniżyły się one o 1,2%. Nie jest to jednak niczym niezwykłym, co mogłoby nas cieszyć, gdyż w ujęciu rocznym są one wyższe o 15,5%.

Malutką cegiełkę do spadku inflacji dołożyły także ceny nośników energii, które okazały się niższe o 0,1% względem października. Warto jednak zauważyć, że spadek jest tutaj praktycznie nic nieznaczący. Szczególnie, jeśli porównamy dane z listopadem 2021 roku. W tym przypadku ceny okazują się już wyższe o 36,8%…

Żywność z kolei, zgodnie z przewidywaniami, okazała się droższa. W tym przypadku ceny wzrosły o 1,6% względem października. Adekwatnie do poprzednich dóbr, porównanie roczne okazuje się znacznie bardziej dotkliwe, gdyż mówimy o 22,3%.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Spadek inflacji powinien co prawda cieszyć, niemniej… Wciąż mamy do czynienia z jej dość wysokim poziomem, natomiast opisywane odstępstwo od normy w ostatnich miesiącach jest mało znaczące. Warto także pamiętać, że wraz z końcem bieżącego roku kończy się zerowy VAT na nawozy, środki ochrony roślin i paliwa. Odzwierciedleniem tego będą wyższe ceny, które następnie mogą wpłynąć na znaczący wzrost inflacji.

Źródło: GUS


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl