yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościInflacja w lipcu pozostała na niezmiennym poziomie?

Inflacja w lipcu pozostała na niezmiennym poziomie?

Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie Polska zaczęła zmagać się z niemal nieustannie rosnącą inflacją. Zarówno koszty produkcji jak i koszty wszelkich dóbr czy usług stawały się coraz bardziej nieosiągalne. Sytuacja w lipcu okazała się jednak nieco odmienna, gdyż poziom inflacji pozostał na niezmiennym poziomie. Co się do tego przyczyniło?

W ostatnich dniach Główny Urząd Statystyczny przedstawił wstępny szacunek wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2022 roku. Mówiąc w skrócie, poziom inflacji. Jak się okazuje, pozostał on na niezmiennym pułapie w porównaniu do poprzedzającego miesiąca. Mowa o 15,5%.

Spośród czynników, które miały na to największy wpływ można wyróżnić spadki cen paliw, które w porównaniu z czerwcem wyniosły -2,6%. Niższe ceny są jednak widoczne tylko na tej płaszczyźnie, a i tak pozostają dalekie od oczekiwań… Mówiąc o wzrostach, GUS odnotował z miesiąca na miesiąc wyższe koszty żywności (+0,6%) oraz energii (+1,3%).

Największy wpływ na tak wysoką inflację wciąż mają paliwa oraz energia. Porównując dane z ubiegłym rokiem obserwujemy przyrost o 36,8% w przypadku paliw i 36,6% w przypadku energii.

Wciąż dość zadziwiającym pozostaje wzrost cen żywności, który w porównaniu z rokiem 2021 wynosi +15,3%. Obserwując aktualne warunki dotyczące sprzedaży warzyw przez producentów mogłoby się wydawać, że sytuacja powinna wyglądać zupełnie odwrotnie… Dlaczego? Rolnicy sprzedają bowiem swoje produkty w tych samych cenach, co w latach ubiegłych. Nie wspominając o przypadkach, w których producenci nie są w stanie osiągnąć nawet tego pułapu.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Niesprawiedliwym wydaje się więc fakt, że wszelakie dobra czy usługi drożeją w zatrważającym tempie, natomiast rolnicy, którzy zmagają się z rekordowymi kosztami produkcji, otrzymują za swoje produkty grosze… Co prawda, wysoka inflacja tyczy się również sieci handlowych, jednak… Czy to usprawiedliwia kilkukrotnie wyższe marże nakładane na produkty od producentów, które niestety są aktualnie bardzo tanie?

Źródło: GUS

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl