Nieprzerwanie od wybuchu wojny na Ukrainie mierzymy się z rosnącą z miesiąca na miesiąc inflacją. Październik nie okazał się wyjątkiem a wskaźniki publikowane przez Główny Urząd Statystyczny osiągnęły kolejny rekord…
Z informacji udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny możemy dowiedzieć się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 17,9%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,8%.
Względem września najbardziej podrożały paliwa. Wzrost w tym sektorze wyniósł bowiem 4,1%. Fakt ten oczywiście dał odczuć się na stacjach, gdyż byliśmy świadkami ponownych podwyżek cen oleju napędowego. W porównaniu z październikiem roku ubiegłego koszty paliwa są jednak mniej dotkliwe aniżeli żywności czy energii. Wzrost w tym przypadku wynosi 19,5%.
Nieco inaczej sprawy mają się właśnie na wspomnianym rynku energii. Co prawda względem września wzrost wynosi „jedynie” 2%, jednak w ujęciu rocznym sytuacja przedstawia się znacznie gorzej. Nośniki energii podrożały bowiem o 41,7%… Warto zaznaczyć, że dla rolników ma to ogromne znaczenie. W najbliższych miesiącach zapotrzebowanie w tym sektorze znacznie wzrośnie. Wyższe koszty niestety wiążą się z niższą opłacalnością.
W tym wszystkim nie możemy zapominać o żywności. W porównaniu do poprzedniego miesiąca jej koszt wzrósł o 2,7%, natomiast w porównaniu do roku ubiegłego o 21,9%. Każdy z producentów jest jednocześnie konsumentem, więc i w tym przypadku wyższe ceny są dość dotkliwe.
Niestety… W walce z inflacją są wykorzystywane stopy procentowe. Opisywany wzrost może więc być równoznaczny z ich podniesieniem. To z kolei przyczyni się do kolejnych podwyżek rat kredytów, z którymi muszą zmagać się producenci…
Źródło: GUS