yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościInflacja w październiku na poziomie niemal 18%!

Inflacja w październiku na poziomie niemal 18%!

Nieprzerwanie od wybuchu wojny na Ukrainie mierzymy się z rosnącą z miesiąca na miesiąc inflacją. Październik nie okazał się wyjątkiem a wskaźniki publikowane przez Główny Urząd Statystyczny osiągnęły kolejny rekord…

Z informacji udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny możemy dowiedzieć się, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w październiku 2022 roku w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 17,9%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 1,8%.

Względem września najbardziej podrożały paliwa. Wzrost w tym sektorze wyniósł bowiem 4,1%. Fakt ten oczywiście dał odczuć się na stacjach, gdyż byliśmy świadkami ponownych podwyżek cen oleju napędowego. W porównaniu z październikiem roku ubiegłego koszty paliwa są jednak mniej dotkliwe aniżeli żywności czy energii. Wzrost w tym przypadku wynosi 19,5%.

Nieco inaczej sprawy mają się właśnie na wspomnianym rynku energii. Co prawda względem września wzrost wynosi „jedynie” 2%, jednak w ujęciu rocznym sytuacja przedstawia się znacznie gorzej. Nośniki energii podrożały bowiem o 41,7%… Warto zaznaczyć, że dla rolników ma to ogromne znaczenie. W najbliższych miesiącach zapotrzebowanie w tym sektorze znacznie wzrośnie. Wyższe koszty niestety wiążą się z niższą opłacalnością.

W tym wszystkim nie możemy zapominać o żywności. W porównaniu do poprzedniego miesiąca jej koszt wzrósł o 2,7%, natomiast w porównaniu do roku ubiegłego o 21,9%. Każdy z producentów jest jednocześnie konsumentem, więc i w tym przypadku wyższe ceny są dość dotkliwe.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Niestety… W walce z inflacją są wykorzystywane stopy procentowe. Opisywany wzrost może więc być równoznaczny z ich podniesieniem. To z kolei przyczyni się do kolejnych podwyżek rat kredytów, z którymi muszą zmagać się producenci…

Źródło: GUS

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl