yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościInflacja zamiast spaść… wzrosła!

Inflacja zamiast spaść… wzrosła!

Inflacyjne szaleństwo wciąż trwa. Mimo prognoz wielu ekonomistów mówiących o spadkach, sierpniowy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych okazał się być wyższy niż w miesiącu poprzedzającym…

Z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku w sierpniu 2022 r. w porównaniu z analogicznym miesiącem ubiegłego roku wzrosły o 16,1%, a w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,8%.

Wzrost cen zauważalny jest przede wszystkim na rynku nośników energii, co należy rozumieć jako drożejący prąd, gaz i chociażby węgiel. W tym przypadku koszty są o 40,3% wyższe aniżeli w 2021 roku. Nieco mniej odczuwalne, względem poprzednika, okazują się ceny paliw, które wzrosły o 23,3%. Żywność i napoje bezalkoholowe w skali roku zdrożały natomiast o 17,4%.

Porównując dane do lipca bieżącego roku możemy zaobserwować, że jedynie ceny paliw są niższe. Według GUS surowiec staniał o 8,3%. Niestety jest to odosobniony przypadek… Nośniki energii podrożały bowiem o 3,7%, a mówiąc o żywności trzeba liczyć się z cenami wyższymi o 1,6%.

Na domiar złego… Uwzględniając powyższy stan rzeczy możemy spodziewać się wzrostu stóp procentowych, które mają na celu walkę z inflacją. Przekłada się to jednak na coraz bardziej dotkliwe raty kredytów, co w dużym stopniu oddziałuje na producentów. Spora część z nich jest bowiem obarczona koniecznością spłaty zadłużenia zaciągniętego na zakup maszyn lub innych dóbr wymaganych przy produkcji.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Warto nadmienić, że przyspieszająca inflacja tylko potęguje niezwykle trudną sytuację w rolnictwie. Koszty produkcji odchodzą od akceptowalnych norm już w tym momencie a należy pamiętać, że każdy producent jest również konsumentem narażonym na całą resztę wydatków. Tymczasem, wynagrodzenie oferowane rolnikom w wielu przypadkach jest niezmienne lub nawet niższe w porównaniu do roku ubiegłego…

Źródło: GUS

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl