yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościInny świat, czyli… Ceny ziemniaków w marketach

Inny świat, czyli… Ceny ziemniaków w marketach

Ostatnie tygodnie niestety nie są najlepsze dla producentów ziemniaków. Mimo braku zagranicznego konkurenta z Holandii ceny zdają się bowiem stać w miejscu. Inny obraz widzimy natomiast w marketach, gdzie znajdziemy szeroką gamę produktów w przeróżnych cenach. Cenach nieosiągalnych dla producenta.

Warunki na rynku ziemniaków pozostają na dość zbliżonym poziomie od długiego już czasu. Co prawda mogliśmy zaobserwować pewne wzrosty, niemniej… Na wzgląd braku zagranicznego konkurenta z Holandii wielu producentów spodziewało się, że stawki wzrosną w nieco większym stopniu. Fakt ten jest nadzwyczaj ważny pod kątem przyszłej produkcji. Koszty pozostają bowiem na wysokim poziomie, przez co założenie upraw wciąż będzie wiązało się z ryzykiem.

Tymczasem, markety to zupełnie inny świat… Niejednokrotnie spotkaliśmy się z tym zjawiskiem, jednak wciąż ciężko nam przejść obok tego obojętnie. Co prawda wśród wszystkich produktów występują także takie, których ceny nie stanowią aż tak dużej przepaści względem tego, ile otrzymuje aktualnie producent, jednak warto zwrócić uwagę na pełen asortyment. To właśnie tutaj możemy dostrzec pewną niesprawiedliwość…

O czym mowa? W jednej z popularnej sieci marketów, mówiąc o ziemniakach, klienci mają do dyspozycji 6 różnych pozycji. Tak jak wspominaliśmy, ceny w każdym przypadku kształtują się na zupełnie innym poziomie. Najtańszy produkt kosztuje 2,35 zł za kilogram. Nieco więcej, czyli 2,99 zł za kilogram, konsument musi zapłacić za ten sam produkt, jednak poddany myciu. Reszta ofert pozostaje natomiast na poziomie powyżej 3,00 zł za kilogram.

Co prawda są to produkty sprzedawane w specjalnych opakowaniach, jednak czy to uzasadnia ich ceny? Pierwszy z produktów kosztuje bowiem 4,99 zł za 1,5 kilograma. Na tym się jednak nie kończy. Wśród ofert znajdziemy także, pakowane w 2 kilogramowych siatkach, polskie ziemniaki za 7,49 zł. Najdroższe, mówiąc o krajowym produkcie, okazuje się natomiast warzywo odmiany Denar, gdyż cena za 1,5 kilogramowe opakowanie to 5,99 zł. W przeliczeniu na kilogram daje nam to cenę 3,99 zł.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ostatnią z pozycji jest oczywiście zagraniczny konkurent z Cypru. W ostatnim czasie wczesny ziemniak z tamtejszych stron dość często zauważalny jest na rynku. Co prawda na ten moment to nieco inny typ asortymentu, jednak wciąż trzeba liczyć się z jego obecnością. Produkt we wspomnianej sieci marketów to koszt 5,99 zł za kilogram.

Czemu o tym wszystkim wspominamy? Ostatnie tygodnie nie należały bowiem do najłatwiejszych. Sprzedaż ziemniaków z uwagi na niesprzyjające warunki pogodowe oraz migrację społeczeństwa wywołaną feriami jest w dużym stopniu utrudniona. Co prawda markety nie zaopatrują się na rynkach hurtowych i innych tego typu miejscach, jednak to nie niweluje opisywanej różnicy. Zarówno w przypadku ziemniaków, jak i innych warzyw, niesprawiedliwym wydaje się fakt, że producent ponoszący ryzyko przy produkcji otrzymuje zaledwie część ceny, którą widzimy w marketach…

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl