yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościIntensywne deszcze i spustoszenie, które za nimi podąża…

Intensywne deszcze i spustoszenie, które za nimi podąża…

Sektor rolniczy wiąże się z niezwykle wysokim ryzykiem ze strony niesprzyjających zjawisk pogodowych. Ubiegły rok był tego przykładem, gdyż w wielu krajach, wraz z Polską, producenci ponieśli straty w wyniku dotkliwej suszy. Na tym lista zagrożeń się jednak nie kończy, czego przykładem jest aktualna sytuacja w nieco bardziej odległej części świata, mianowicie w Kalifornii.

Santa Maria w stanie Kalifornia… Właśnie tam producenci warzyw zmagają się aktualnie z niszczycielską siłą natury. Uprawy zostały bowiem narażone na oddziaływanie intensywnych opadów deszczu i silnych porywów wiatru. Zjawiska te przyczyniły się z kolei do masowych powodzi, lawin oraz przerw w dostawach prądu.

Warto również zaznaczyć, że w wyniku owych zjawisk w wielu miejscach stanu Kalifornia zostały zamknięte główne i lokalne drogi. Unieruchomione są nawet niektóre autostrady, przez co transport świeżych warzyw nie zawsze jest możliwy. Producenci mają jednak nadzieję, że problem zostanie wkrótce rozwiązany i nie przyczyni się w znaczącym stopniu do ponoszonych strat.

Niemniej… Skala zjawiska jest dość znacząca, gdyż większość warzyw jest uprawiana w Santa Maria przez cały rok. Tyczy się to warzyw korzeniowych, młodych sałat i innych… W jednym z tamtejszych gospodarstw (Babé Farms) panujące warunki całkowicie uniemożliwiły zbiory. Zalegająca na polach woda, błoto i możliwe wyładowania atmosferyczne spowodowały, że pracownicy zostali zawieszeni aż do odwołania.

Tak jak wspominaliśmy, rolnictwo wiąże się z bardzo wysokim ryzykiem. Opisywany przypadek miał co prawda miejsce w mało znaczącej dla nas lokalizacji, niemniej… Ukazuje prawdziwy obraz produkcji, która jest w rzeczywistości bardzo wymagająca. Wystarczy jedna chwila, aby nasze wielomiesięczne starania zostały zniweczone.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Uwzględniając ową kwestię, warto powrócić do tematu, który w ostatnim czasie wszystkim nam szczególnie rzuca się w oczy. Mianowicie… Cen w sieciach handlowych. Niejednokrotnie są one dwukrotnie lub nawet kilkukrotnie wyższe niż u producenta. Czy to sprawiedliwe, że pośrednicy uzyskują więcej, jeżeli nie musieli liczyć się z ryzkiem, który niesie za sobą produkcja?

Poniżej kilka ujęć, które ukazują stan upraw. Nikomu tego nie życzymy…

Źródło: Facebook Babé Farms / agf.nl

Źródło zdjęć: Facebook Babé Farms

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl