• rosafert agrosimex gleba
  • belem agrosimex marchew ziemniaki

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościJak do zakupu warzyw podchodzą aktualnie sklepikarze?

Jak do zakupu warzyw podchodzą aktualnie sklepikarze?

Ogromna ilość importowanych warzyw, dość często niekorzystna polityka marketów oraz migracja społeczeństwa w okresie wakacyjnym… Wszystko ma ogromny wpływ na handel warzywami. Niejednokrotnie słyszymy, że z biegiem czasu coraz ciężej znaleźć obiorców. Wagę sytuacji podkreśla opinia sklepikarzy oraz właścicieli lokalnych warzywniaków. O czy konkretnie mowa?

Tak jak wspominaliśmy w jednym z poprzednich artykułów, okres wakacyjny jest dla producentów niezwykle ciężki. Obroty na rynkach hurtowych znacząco spadają, gdyż duża część osób wyjeżdża z miast na wypoczynek. Wpływa to na decyzje sklepikarzy oraz lokalnych warzywniaków o zakupie mniejszej ilości warzyw. Odbiorców naszych produktów jest coraz mniej, a sami hurtownicy nie zawsze chcą kupować bezpośrednio od nas. Wywołuje to zdecydowanie mniejsze zainteresowanie produktami od rolników. A czy możemy w tym wszystkim liczyć na wsparcie ze strony marketów?

Problem migracji społeczeństwa w okresie wakacyjnym to jednak jedna z wielu kwestii. Równie istotne są aktualne koszty, z którymi zmagają się zwykli konsumenci. W rozmowie z właścicielem jednego z warzywniaków w województwie mazowieckim, mężczyzna wskazywał, że od kilku miesięcy problem staje się coraz bardziej dotkliwy. Wraz z rozpoczęciem wojny i zwiększającą się liczbą uchodźców w Polsce, warzywniak odnotował wzrost zainteresowania produktami od lokalnych rolników. Niestety, trend z czasem zaczął się drastycznie zmieniać.

Konsumenci trzymają się za portfele coraz bardziej. Wiele osób kieruje się w stronę marketów, gdzie jakość jest nieporównywalnie niższa, a ceny nie zawsze bardziej korzystne. Muszę na bieżąco dostosowywać ofertę do możliwości konsumentów. Ciężko jednak funkcjonować, gdy na każdym kroku widzimy natłok reklam ze strony marketów. Nawet w małych miastach mamy obecnie po trzy czy nawet cztery duże markety. W nieco większych miejscowościach spotykamy się z nimi co kilkadziesiąt metrów… Sytuacja jest dla mnie bardzo niekorzystna. Wiem, że rolnicy również nie mają łatwo, gdyż w mojej rodzinie niektórzy także zajmują się produkcją, ale jadąc na rynek jestem zmuszony szukać najtańszych ofert, by przetrwać – komentuje właściciel warzywniaka.

Czym jest to spowodowane? Zacznijmy od inflacji. Wraz z wybuchem wojny na Ukrainie koszty wszelkich dóbr czy usług momentalnie wystrzeliły w górę. Na ile są to uzasadnione wzrosty pozostawiamy do waszej oceny. Faktem jest jednak, że ceny oferowane producentom jako wynagrodzenie nie wzrosły czy w niektórych przypadkach są nawet niższe niż w roku ubiegłym. Jak więc wyjaśnić wielokrotność tych cen w marketach? Niedopuszczalnym wydaję się także import produktów z zagranicy, gdy na krajowym rynku jest ich w zupełności wystarczająco i producenci zmagają się z problemem w sprzedaży. Wzbudzające wiele kontrowersji są również ceny opału, które przekraczają możliwości sporej części społeczeństwa. Nie wspominając o cenach energii czy paliw…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wszystko to wpływa na niekorzystną sytuację producentów. Sklepikarze czy właściciele warzywniaków, starając się utrzymać, korzystają z coraz tańszych ofert i dokonują mniejszych zakupów. Markety, jeśli kupują od polskich rolników, zazwyczaj oferują grosze, jednocześnie windując ceny dla konsumentów. Tymczasem, koszty producentów pozostają na bardzo wysokim poziomie i aby utrzymać krajową produkcję w przyszłych latach należy wesprzeć polskich rolników. Niemniej, aby to się wydarzyło rząd powinien wprowadzić niemałe zmiany. Na ten moment wszystko kieruje się niestety w najgorszym możliwym kierunku…

Co o tym sądzicie?


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl