yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościJak postępują prace nad Kodeksem Rolnym?

Jak postępują prace nad Kodeksem Rolnym?

W dniu 27 stycznia 2023 roku w Sejmie RP odbyło się wspólne posiedzenie trzech zespołów parlamentarnych, podczas którego omawiano projekt Kodeksu Rolnego. W spotkaniu uczestniczył Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, który podkreślił, że jest to bardzo potrzebne prawo, które będzie chronić produkcję rolną na obszarach wiejskich, a także ureguluje prawa własności.

Przypominamy, że Kodeks Rolny tworzy kompleksowe i spójne prawo, które ma ułatwić nie tylko życie rolnikom na obszarach wiejskich, ale także codzienną pracę i inwestowanie. Nowe prawo definiuje kwestie związane z uprawnieniami do nabywania gospodarstw i nieruchomości rolnych, a także mówi kim jest rolnik i czym jest działalność rolnicza. Określa obowiązki państwa wobec mieszkańców wsi i producentów rolnych. Kodeks Rolny powołuje do życia rzecznika rolników i wskazuje także kto będzie regulował szkody wyrządzone rolnikom.

Wielkopolska Izba Rolnicza z dużym niepokojem przyjęła jednak informację dotyczącą powołania rzecznika rolników. Zgodnie z Ustawą o Izbach Rolniczych to właśnie samorząd jest ustawowym i finansowanym przez rolników rzecznikiem tej grupy zawodowej. Izba apeluje o kontynuację podjętych przez Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego prac nad przekazaniem izbom rolniczym większych kompetencji w przyszłości i dokończenie tej reformy, jaką było powołanie do życia tego samorządu.

Chodzi o to, aby wypracować takie prawo, które byłoby dla rolnika i chroniło zarówno rolników jak i rolnictwo. Rolnik nie może być karany za niedociągnięcia wynikające z przyczyn od niego niezależnych, czy za małe uchybienia nie mające wpływu na całość gospodarstwa. Kodeks powinien łączyć ze sobą prawo i tradycje oraz zwyczaje przyjęte w polskim rolnictwie z instytucjami działającymi  na rzecz rolnictwa – przekazuje WIR.

Obecny na spotkaniu Komisarz ds. Rolnictwa UE powiedział, że na razie powinniśmy uchwalić ogólne zasady Kodeksu Rolnego, a później zająć się szczegółami i przenoszeniem zapisów z innych ustaw dotyczących rolnictwa do Kodeksu.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

– Może to zająć nawet całą kadencję – szacuje Komisarz Wojciechowski.

Biorący udział w spotkaniu przedstawiciele różnych organizacji rolniczych mocno  podkreślali, że stworzenie Kodeksu jest dobrym pomysłem, ale wymaga dużo pracy i woli pełnej współpracy. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych zadeklarował zwołanie organizacji rolniczych i wypracowanie wspólnego stanowiska, które przedstawi Zespołowi. Nalegał także, aby prace nad tworzeniem tego prawa postępowały szybko i konsekwentnie, tak żeby do końca lutego był wypracowany wspólny projekt. Kolejne obrady zespołów parlamentarnych nad projektem Kodeksu Rolnego odbędą się za 2 tygodnie.

Źródło: KRIR / WIR

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl