reklama
Marchew kalafior cebula monsanto seminis nasiona

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
yara ogólna nawożenie warzywa

reklama
Enza pomidor

reklama

reklama
makita wózki transport

reklama
horsch leeb

reklama
octavo marchew nasiona
reklama
RhizoVITAL
AktualnościJak postępują prace nad Kodeksem Rolnym?

Jak postępują prace nad Kodeksem Rolnym?

W dniu 27 stycznia 2023 roku w Sejmie RP odbyło się wspólne posiedzenie trzech zespołów parlamentarnych, podczas którego omawiano projekt Kodeksu Rolnego. W spotkaniu uczestniczył Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz, który podkreślił, że jest to bardzo potrzebne prawo, które będzie chronić produkcję rolną na obszarach wiejskich, a także ureguluje prawa własności.

Przypominamy, że Kodeks Rolny tworzy kompleksowe i spójne prawo, które ma ułatwić nie tylko życie rolnikom na obszarach wiejskich, ale także codzienną pracę i inwestowanie. Nowe prawo definiuje kwestie związane z uprawnieniami do nabywania gospodarstw i nieruchomości rolnych, a także mówi kim jest rolnik i czym jest działalność rolnicza. Określa obowiązki państwa wobec mieszkańców wsi i producentów rolnych. Kodeks Rolny powołuje do życia rzecznika rolników i wskazuje także kto będzie regulował szkody wyrządzone rolnikom.

reklama
Baner PORW 2025

Wielkopolska Izba Rolnicza z dużym niepokojem przyjęła jednak informację dotyczącą powołania rzecznika rolników. Zgodnie z Ustawą o Izbach Rolniczych to właśnie samorząd jest ustawowym i finansowanym przez rolników rzecznikiem tej grupy zawodowej. Izba apeluje o kontynuację podjętych przez Ministra Jana Krzysztofa Ardanowskiego prac nad przekazaniem izbom rolniczym większych kompetencji w przyszłości i dokończenie tej reformy, jaką było powołanie do życia tego samorządu.

Chodzi o to, aby wypracować takie prawo, które byłoby dla rolnika i chroniło zarówno rolników jak i rolnictwo. Rolnik nie może być karany za niedociągnięcia wynikające z przyczyn od niego niezależnych, czy za małe uchybienia nie mające wpływu na całość gospodarstwa. Kodeks powinien łączyć ze sobą prawo i tradycje oraz zwyczaje przyjęte w polskim rolnictwie z instytucjami działającymi  na rzecz rolnictwa – przekazuje WIR.

Obecny na spotkaniu Komisarz ds. Rolnictwa UE powiedział, że na razie powinniśmy uchwalić ogólne zasady Kodeksu Rolnego, a później zająć się szczegółami i przenoszeniem zapisów z innych ustaw dotyczących rolnictwa do Kodeksu.

reklama
Prenumerata Warzywa 2024 - baner

– Może to zająć nawet całą kadencję – szacuje Komisarz Wojciechowski.

Biorący udział w spotkaniu przedstawiciele różnych organizacji rolniczych mocno  podkreślali, że stworzenie Kodeksu jest dobrym pomysłem, ale wymaga dużo pracy i woli pełnej współpracy. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych zadeklarował zwołanie organizacji rolniczych i wypracowanie wspólnego stanowiska, które przedstawi Zespołowi. Nalegał także, aby prace nad tworzeniem tego prawa postępowały szybko i konsekwentnie, tak żeby do końca lutego był wypracowany wspólny projekt. Kolejne obrady zespołów parlamentarnych nad projektem Kodeksu Rolnego odbędą się za 2 tygodnie.

Źródło: KRIR / WIR

reklama

reklama
  • rhizo azot gleba agrosimex

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

reklama
Baner KUPS

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl

[newsletter_signup_form id=1]