Jak przebiega dystrybucja węgla w gminach?

– Dostarczanie węgla przebiega sprawnie, mimo, że uniezależniając się od surowca z Rosji budujemy praktycznie nowy system dystrybucji węgla – mówi wiceminister Karol Rabenda.

Umowy zostały podpisane z 2 386 gminami i PPW. W 10 województwach 100% gmin i PPW, które zgłosiło się do systemu ma podpisane umowy (np. kujawsko–pomorskie, lubelskie, pomorskie, warmińsko–mazurskie, wielkopolskie). W 4 województwach wynik ten wynosi 99%.

– Dziennie wydajemy ok. 40 tys. ton węgla. Staramy się robić to jak najsprawniej, ale wiele zależy również od sprawności gmin i firm, które odbierają paliwo – tłumaczy wiceminister Karol Rabenda.

W 2 339 gminach zrealizowano pierwszą dostawę. To ponad 97% gmin, które zgłosiły się do programu. Do gmin trafiło już prawie 700 tys. ton węgla.

Najwyższy procent zrealizowania pierwszych dostaw osiągnięto w województwach: opolskim, lubuskim (100%), kujawsko–pomorskim, małopolskim i wielkopolskim (99%).

– Rozbudowujemy sieć dystrybucji i otwieramy nowe punkty, które zwiększają przepustowość. Podlasie jest tego najlepszym przykładem – otworzyliśmy duży punkt w Białymstoku przy elektrociepłowni Enei i teraz dystrybucja przebiega sprawniej – mówi wiceminister Karol Rabenda.

Przed świętami ok. 50 gmin nie otrzymało jeszcze pierwszych dostaw węgla. 21 z nich ma awizowane dostawy jeszcze w tym roku. W pozostałych przypadkach gminy chcą odebrać węgiel już po 1 stycznia.

– Paliwa nie brakuje. Nie widzimy też poważniejszych problemów z logistyką. Ze swej strony staramy się robić wszystko, by dystrybucja węgla przebiegała jak najsprawniej – podkreśla Karol Rabenda.

Źródło: MAP

Related Posts

  1. Propozycje zmiany przepisów dotyczących spółdzielni energetycznych

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności