yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościJak przedstawia się sytuacja młodej kapusty w Polsce i na Ukrainie?

Jak przedstawia się sytuacja młodej kapusty w Polsce i na Ukrainie?

Wraz z polepszeniem się pogody przyszedł czas na zbiory pierwszej młodej kapusty. Niestety ceny w Polsce często już na początku sezonu okazały się nie być satysfakcjonujące dla producentów. Jakość jest bardzo wysoka, niemniej, próżno szukać tłumów wśród kupujących. W ramach porównania – sytuacja na Ukrainie zdaje się być odwrotna. Jak więc wygląda to w przypadku tych dwóch krajów?

Zacznijmy od polskiego produktu. Tutaj w zależności od regionu stawki przedstawiają się na różnym poziomie. W przypadku rynku Bronisze możemy liczyć na przedział 3-5 zł za sztukę, jednak nie ma się co oszukiwać – zejście niestety nie jest takie jak być powinno i dość często ciężko będzie nam sprzedać towar po wyższej cenie. Na łódzkim rynku Zjazdowa stawki, których możemy oczekiwać to średnio 3,50 zł za sztukę. Nieciekawa sytuacja kształtuje się również na krakowskim rynku Rybitwy, gdyż najczęściej spotykana cena to 3 zł, a producenci mają ciężko znaleźć kupca nawet przy tych stawkach i są zmuszeni sprzedawać znacznie taniej. Jeśli chodzi o Wielkopolską Giełdę Rolno-Ogrodniczą będzie to przedział od 5 do 6 zł za sztukę. Natomiast wrocławski rynek Targpiast to ceny rzędu 4-5 zł za sztukę. Stawki różnią się zazwyczaj ze względu na kaliber. Niemniej, tak jak wspominaliśmy, zejście jest niestety bardzo słabe. Dość przykry jest widok importowanego zamiennika z Macedonii czy Włoch, który wpływa na taki stan rzeczy.

W ramach porównania na Ukrainie spotkamy się z odwrotną sytuacją. Z racji wyższej podaży, ceny w zeszłym tygodniu również były dość niskie, niemniej, aktualnie podaż znacznie się zmniejszyła i stawki kształtują się na nieco wyższym poziomie a warto zaznaczyć, że popyt jest dość wysoki. Podaż pierwszych partii wczesnej kapusty już się zakończyła i na kolejne dostawy będzie trzeba zaczekać dwa tygodnie. Niewykluczone, że termin ten dodatkowo się opóźni, gdyż większość upraw znajduje się w okupowanym regionie, przez co dostawy nie zawsze są możliwe. Ile więc kosztuje młoda kapusta na Ukrainie?

Mówiąc o południowych regionach Ukrainy i Zakarpacia tamtejsi producenci mogą liczyć na ceny w przedziale od 4,58 do 5,34 zł za kilogram. W porównaniu do poprzedniego tygodnia jest to o 45% drożej. Co więcej, sprzedaż ubiegłorocznej kapusty niemalże się zakończyła a wysoki popyt pozwoli na zwiększenie cen.

Wracając do Polski – gołym okiem można zauważyć jak bardzo krzywdzący dla polskich producentów jest import z zagranicy. Wielu konsumentów nie docenia krajowego warzywa a trzeba zaznaczyć, że jest ono bardzo wysokiej jakości. Tymczasem, importerzy zwiększają podaż na rynku, co niestety niekorzystnie wpływa na cenę. Należy pamiętać, że przy obecnych kosztach produkcji jest ona nadzwyczaj istotna…

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: east-fruit.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl