Jak radzą sobie pomidory na europejskim rynku?

Lipcowe dni nie były przychylne dla producentów pomidora z Europy. Stawki otrzymywane w ramach wynagrodzenia okazały się niższe w porównaniu do czerwca. W wielu przypadkach zbliżają się do średniej z ostatnich pięciu lat, co z uwzględnieniem aktualnych kosztów produkcji jest bardzo negatywnym zjawiskiem.

Zwykle okres pomiędzy lipcem a czerwcem oznaczał dla producentów pomidorów przejście na nieco wyższe stawki otrzymywane w ramach wynagrodzenia. Aktualny rok niestety okazał się zupełnie inny… O czym mowa? Ceny pomidorów nie kierowały się bowiem w górę. Wręcz przeciwnie, rolnicy doświadczyli dość znaczących spadków. Jak więc kształtuje się sytuacja w odniesieniu do poszczególnych krajów?

Zacznijmy od Hiszpanii. Tamtejsi producenci pomidorów mogli liczyć w lipcu na stawki rzędu 1,05 euro/kg. W porównaniu z poprzednim miesiącem są to spadki na poziomie 0,07 euro (-6%). Spoglądając jednak na pięcioletnią średnią cen sytuacja wygląda znacznie gorzej. Aktualne koszty produkcji są bardzo wysokie i wymagają wyższego wynagrodzenia, niemniej, lipcowe ceny okazały się zaledwie 0,05 euro wyższe aniżeli w okresie od 2017 do 2021 roku. Zwykle przełom czerwca i lipca przynosił trend wzrostowy (+25%).

Idąc dalej, włoscy producenci napotkali w lipcu obniżki na poziomie -12%, gdzie w poprzednich latach zatrzymywały się one w granicach -9%. Stawki pozostają jednak nieco wyżej aniżeli średnia z ostatnich 5 lat (1,08 euro/kg). W ubiegłym miesiącu tamtejsi rolnicy mogli bowiem oczekiwać cen na poziomie 1,33 euro/kg. W ramach przypomnienia, czerwiec wiązał się z nieco wyższym wynagrodzeniem w granicach 1,50 euro/kg.

Najgorsza sytuacja dotyczy natomiast Francji. Średni poziom cen w okresie od 2017 do 2021 roku oscylował na poziomie 2,14 euro/kg. Aktualnie stawki spadły poniżej tego pułapu i zatrzymały się na 2,09 euro/kg. Lipiec powinien wiązać się w tamtejszych stronach z podwyżkami, które w ostatnich latach wynosiły średnio +22%, niemniej, francuscy producenci spotkali się niestety z obniżkami rzędu -6%.

Na koniec… Holandia. Co prawda holenderskie pomidory wciąż pozostają powyżej średniej z ostatnich lat, jednak analogicznie do poprzedników, lipiec przyniósł spadki zamiast wzrostów. Ceny spadły bowiem do poziomu 0,71 euro/kg, czyli o 7% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Należy zaznaczyć, że zwykle wspomniany miesiąc wiązał się z podwyżkami rzędu +13%. Spoglądając natomiast na średnią cen z ostatnich pięciu lat widzimy, że różnica w cenach oscyluje na poziomie 0,14 euro.

Źródło: agriculture.ec.europa.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności