• belem agrosimex marchew ziemniaki
  • rosafert agrosimex gleba

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

yara ogólna nawożenie warzywa

Seminis predazzo kalafior

basf signum schoroby rabat BeneFito

Hazera baner

pnos odmiany warzywa

Bayer Velum Prime - baner

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościJak radzą sobie pomidory na europejskim rynku?

Jak radzą sobie pomidory na europejskim rynku?

Lipcowe dni nie były przychylne dla producentów pomidora z Europy. Stawki otrzymywane w ramach wynagrodzenia okazały się niższe w porównaniu do czerwca. W wielu przypadkach zbliżają się do średniej z ostatnich pięciu lat, co z uwzględnieniem aktualnych kosztów produkcji jest bardzo negatywnym zjawiskiem.

Zwykle okres pomiędzy lipcem a czerwcem oznaczał dla producentów pomidorów przejście na nieco wyższe stawki otrzymywane w ramach wynagrodzenia. Aktualny rok niestety okazał się zupełnie inny… O czym mowa? Ceny pomidorów nie kierowały się bowiem w górę. Wręcz przeciwnie, rolnicy doświadczyli dość znaczących spadków. Jak więc kształtuje się sytuacja w odniesieniu do poszczególnych krajów?

Zacznijmy od Hiszpanii. Tamtejsi producenci pomidorów mogli liczyć w lipcu na stawki rzędu 1,05 euro/kg. W porównaniu z poprzednim miesiącem są to spadki na poziomie 0,07 euro (-6%). Spoglądając jednak na pięcioletnią średnią cen sytuacja wygląda znacznie gorzej. Aktualne koszty produkcji są bardzo wysokie i wymagają wyższego wynagrodzenia, niemniej, lipcowe ceny okazały się zaledwie 0,05 euro wyższe aniżeli w okresie od 2017 do 2021 roku. Zwykle przełom czerwca i lipca przynosił trend wzrostowy (+25%).

Idąc dalej, włoscy producenci napotkali w lipcu obniżki na poziomie -12%, gdzie w poprzednich latach zatrzymywały się one w granicach -9%. Stawki pozostają jednak nieco wyżej aniżeli średnia z ostatnich 5 lat (1,08 euro/kg). W ubiegłym miesiącu tamtejsi rolnicy mogli bowiem oczekiwać cen na poziomie 1,33 euro/kg. W ramach przypomnienia, czerwiec wiązał się z nieco wyższym wynagrodzeniem w granicach 1,50 euro/kg.

Najgorsza sytuacja dotyczy natomiast Francji. Średni poziom cen w okresie od 2017 do 2021 roku oscylował na poziomie 2,14 euro/kg. Aktualnie stawki spadły poniżej tego pułapu i zatrzymały się na 2,09 euro/kg. Lipiec powinien wiązać się w tamtejszych stronach z podwyżkami, które w ostatnich latach wynosiły średnio +22%, niemniej, francuscy producenci spotkali się niestety z obniżkami rzędu -6%.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Na koniec… Holandia. Co prawda holenderskie pomidory wciąż pozostają powyżej średniej z ostatnich lat, jednak analogicznie do poprzedników, lipiec przyniósł spadki zamiast wzrostów. Ceny spadły bowiem do poziomu 0,71 euro/kg, czyli o 7% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Należy zaznaczyć, że zwykle wspomniany miesiąc wiązał się z podwyżkami rzędu +13%. Spoglądając natomiast na średnią cen z ostatnich pięciu lat widzimy, że różnica w cenach oscyluje na poziomie 0,14 euro.

Źródło: agriculture.ec.europa.eu


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl