yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościJak wypełniać wnioski w związku ze zmianami dotyczącymi ugorowania?

Jak wypełniać wnioski w związku ze zmianami dotyczącymi ugorowania?

W obliczu trwającej wojny na Ukrainie, a także idącym za nią zagrożeniem w postaci braku żywności, KE umożliwiła rolnikom wykorzystanie ugorów do produkcji. Niemniej, pozostaje jeszcze kwestia wskazania tego we wniosku o przyznanie płatności na rok 2022, choć nie jest to konieczne. O czym należy wiedzieć?

W odpowiedzi na wystąpienie Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych z 11 kwietnia 2022 r., zawierające pytania dotyczące rozwiązań technicznych przy wypełnianiu wniosków o płatności, w związku z wprowadzeniem odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w roku 2022 w ramach zazielenienia i możliwością ich wykorzystania do produkcji żywności i pasz resort rolnictwa poinformował następująco:

Wskazać należy, że obowiązek utrzymania obszarów proekologicznych (obszary EFA) dotyczy rolników posiadających ponad 15 ha gruntów ornych. Co do zasady, wymóg zobowiązuje rolnika do przeznaczenia powierzchni odpowiadającej 5% powierzchni gruntów ornych na obszary EFA. Obowiązek ten rolnik może wypełniać za pomocą obszarów proekologicznych takich jak elementy krajobrazu, międzyplony lub ugory.

Zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej z dnia 23.03.2022 r. umożliwiającą skorzystanie z odstępstwa od zakazu prowadzenia produkcji na ugorach w roku 2022 w ramach zazielenienia, ugory te można wykorzystać do produkcji żywności i pasz. Decyzja umożliwia uznanie gruntów ugorowanych za odrębne uprawy w ramach dywersyfikacji upraw lub za obszary proekologiczne EFA, nawet jeśli na takich gruntach będzie prowadzona produkcja, tj. wypas, zbiór, czy uprawa.

Na ugorach objętych odstępstwem w ramach obszarów EFA będzie można stosować środki ochrony roślin. Odstępstwo nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za EFA.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wobec powyższego, rolnicy którzy mają zamiar skorzystać z derogacji i prowadzić produkcję rolną na ugorach, w trakcie wypełniania wniosków o przyznanie płatności na rok 2022 w aplikacji eWniosekPlus powinni dla takich obszarów wybrać roślinę „ugór z uprawą”.

Rolnicy, którzy złożyli już wnioski o płatność i w deklaracjach wskazali ugory, a zamierzają skorzystać z wprowadzonego odstępstwa, powinni dokonać zmiany rośliny z „ugór” na „ugór z uprawą”, a następnie wysłać do ARiMR zmianę do wniosku (ponowne wysłanie deklaracji z wprowadzoną zmianą dotyczącą ugorów).

Niemniej w przypadku gdy zaistnieje sytuacja, w której rolnik podczas wypełniania wniosku, zadeklarował „ugór” a nie „ugór z uprawą” (i tego nie zmienił), to nie będzie ponosił on konsekwencji z racji braku wprowadzenia tej zmiany.

Źródło: KRIR

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl