Odpowiedzi na to pytanie udzielano podczas spotkania firm Enza Zaden, Intermag, UPL, Grupa Producentów Rozsad Krasoń, FHU CONTRA Agnieszka Bylska, które odbyło się 5 grudnia w Klwowie.
Bernard Zioło reprezentujący firmę Enza Zaden zwracał uwagę producentów papryki na zróżnicowaną podatność odmian tego warzywa na choroby odglebowe i naczyniowe. Dwie odmiany z oferty firmy dzięki silnemu wigorowi i bardzo dobrze rozbudowującemu się systemowi korzeniowemu odznaczają się zwiększoną tolerancją na uwiądy – są to Dragoney o czerwonych owocach typu blok oraz Banckers rekomendowana do zbiorów na zielono.
Dragoney F1 tworzy ciemnoczerwone owoce, które utrzymują głęboką barwę w całym okresie zbiorów i po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej długo nie przejrzewają na roślinach. Jak wynika z obserwacji prowadzonych w gospodarstwach w okolicach Radomia odmiana wykazuje małą podatność na Fusarium i Verticilum. Na stanowiskach silnie obciążonych patogenami udział roślin nie przekraczał kilku procent.


Druga z odmian o małej podatności na uwiądy – Banckers, nadaje się do uprawy na słabych stanowiskach i odznacza się dużą wytrzymałością na korkowatość korzeni oraz tzw. więdniecie południowe, ma przy tym wysoki poziom tolerancji na Fusarium i Verticilium. Odmiana ta rekomendowana jest do zbioru zielonych owoców przez cały sezon.


O strategii stosowania pożytecznych mikroorganizmów dla ograniczenia występowania chorób odglebowych mówił Jan Wcisło z firmy Intermag. Wśród produktów polecanych do ograniczania wypadów wskazał: Bactim Radinet, Bactim Fertimax, Bactim Vigor i Bactim Receptor.
O możliwościach stosowania środka Basamid 97 GR do odkażania gleby mówił Wojciech Binek z firmy UPL (dawniej Arysta).
Hubert Tabor z Grupy Producentów Rozsad Krasoń zachęcał do wypróbowania rozsady szczepionej papryki jako jednego ze sposobów ograniczenia negatywnego wpływu na rośliny patogenów odglebowych i naczyniowych.
Radosław Rumiński z firmy FHU CONTRA Agnieszka Bylska przybliżył możliwości stosowania różnych systemów i fertygacji w uprawie papryki. Zaprezentował m.in. mieszalnik Blufert, który można wykorzystywać do dozowania pożywki do systemu nawadniającego w uprawach tunelowych papryki.


Zdjęcia B. Zioło, A. Czerwińska-Nowak