yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościJak zadbać o pełną obsadę roślin papryki do końca sezonu?

Jak zadbać o pełną obsadę roślin papryki do końca sezonu?

 Odpowiedzi na to pytanie udzielano podczas spotkania firm Enza Zaden, Intermag, UPL, Grupa Producentów Rozsad Krasoń, FHU CONTRA Agnieszka Bylska, które odbyło się 5 grudnia w Klwowie.

Bernard Zioło reprezentujący firmę Enza Zaden zwracał uwagę producentów papryki na zróżnicowaną podatność odmian tego warzywa na choroby odglebowe i naczyniowe. Dwie odmiany z oferty firmy dzięki silnemu wigorowi i bardzo dobrze rozbudowującemu się systemowi korzeniowemu odznaczają się zwiększoną tolerancją na uwiądy – są to Dragoney o czerwonych owocach typu blok oraz Banckers rekomendowana do zbiorów na zielono.

Dragoney F1 tworzy ciemnoczerwone owoce, które utrzymują głęboką barwę w całym okresie zbiorów i po osiągnięciu dojrzałości zbiorczej długo nie przejrzewają na roślinach. Jak wynika z obserwacji prowadzonych w gospodarstwach w okolicach Radomia odmiana wykazuje małą podatność na Fusarium i Verticilum.  Na stanowiskach silnie obciążonych patogenami udział roślin nie przekraczał kilku procent. 

Dragoney
Dragoney

Druga z odmian o małej podatności na uwiądy – Banckers, nadaje się do uprawy na słabych stanowiskach i odznacza się dużą wytrzymałością na korkowatość korzeni oraz tzw. więdniecie południowe, ma przy tym wysoki poziom tolerancji na Fusarium i Verticilium. Odmiana ta rekomendowana jest do zbioru zielonych owoców przez cały sezon.

Banckers
Banckers

O strategii stosowania pożytecznych mikroorganizmów dla ograniczenia występowania chorób odglebowych mówił Jan Wcisło z firmy Intermag.  Wśród produktów polecanych do ograniczania wypadów wskazał: Bactim Radinet, Bactim Fertimax, Bactim Vigor i Bactim Receptor.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

O możliwościach stosowania środka Basamid 97 GR do odkażania gleby mówił Wojciech Binek z firmy UPL (dawniej Arysta).

Hubert Tabor z Grupy Producentów Rozsad Krasoń zachęcał do wypróbowania rozsady szczepionej papryki jako jednego ze sposobów ograniczenia negatywnego wpływu na rośliny patogenów odglebowych i naczyniowych.

Radosław Rumiński z firmy FHU CONTRA Agnieszka Bylska przybliżył możliwości stosowania różnych systemów i fertygacji w uprawie  papryki.  Zaprezentował m.in. mieszalnik Blufert, który można wykorzystywać do dozowania pożywki do systemu nawadniającego w uprawach tunelowych papryki.

Mieszalnik Blufert
Mieszalnik Blufert

Zdjęcia B. Zioło, A. Czerwińska-Nowak

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl