yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościJak zmieniały się ceny środków ochrony roślin w 2022 roku?

Jak zmieniały się ceny środków ochrony roślin w 2022 roku?

Koszty środków ochrony roślin w 2022 roku nieustannie się zmieniały. W przypadku niektórych pozycji ceny w grudniu okazały się wyższe lub pozostały na zbliżonym poziomie względem 2021 roku. Uwzględniając przywrócenie wyższych stawek VAT jest to niekorzystne dla producentów zjawisko.

Wiele mówi się o rosnących kosztach i ich wpływie na opłacalność produkcji. Jak jednak sytuacja rzeczywiście wygląda w przypadku środków ochrony roślin? Według danych udostępnionych przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie, ubiegły rok wiązał się w wieloma wahaniami. W niektórych przypadkach ceny stopniowo rosły i w grudniu 2022 roku zatrzymały się na zdecydowanie wyższym poziomie. Pozostałe pozycje kształtują się natomiast na dość zbliżonym pułapie w porównaniu do pierwszych miesięcy roku.

Ceny środków ochrony roślin w 2022 roku
Ceny za 1 kg (l) ŚOR (woj. mazowieckie)

Warto nadmienić, że w 2022 roku mieliśmy do czynienia z rządową tarczą antyinflacyjną, która obniżała VAT na szereg produktów, w których znalazły się także środki ochrony roślin. Wraz z nadejściem 2023 roku podatek ponownie jest naliczany. O ile w przypadku produktów, które pozostały na zbliżonym poziomie cenowym, różnica nie będzie aż tak odczuwalna, tak w przypadku środków ochrony roślin, które zdążyły zdrożeć, kwota okaże się zdecydowanie wyższa.

Zjawisko najlepiej obrazuje wykres porównujący ceny z grudnia 2021 oraz 2022 roku. W większości przypadków ceny wzrosły lub utrzymały się na nieco niższym poziomie. Niestety, aktualnie próżno ich szukać, gdyż tak jak wspominaliśmy, należy do nich doliczyć stawkę VAT. Tak więc, pozornie niewielkie różnice są w rzeczywistości dość znaczące… Należy jednak przyznać, że w 2022 roku w zdecydowanie mniejszym stopniu odczuwaliśmy podwyżki, natomiast ceny, nie licząc niektórych wyjątków, oscylowały na poziomie podobnym do tego, który obserwowaliśmy w 2021 roku.

Ceny-ŚOR-w-grudniu
Ceny za 1 kg (l) ŚOR

Niemniej… Warto skupić się na teraźniejszości. Nie da się ukryć, że zakup środków ochrony roślin na ten moment będzie zdecydowanie większym wyzwaniem niż uprzednio. Stanowi to niestety kolejne obciążenie, które towarzyszyć będzie producentom przy produkcji warzyw.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Źródło: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl