yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
  • prevAm Biocont reklama
AktualnościJaki jest potencjał biogazu i biometanu w Polsce?

Jaki jest potencjał biogazu i biometanu w Polsce?

Zwiększenie wykorzystania potencjału biogazu i biometanu będzie kluczowe w polskiej transformacji energetyczno-gazowej. Szczególnie w czasie, w którym mierzymy się ze skutkami kryzysu energetycznego wywołanego przez agresję Rosji na Ukrainę…

O rozwoju sektora i budowie przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorców w oparciu o nowoczesne, zeroemisyjne technologie rozmawiali uczestnicy konferencji „Biogaz i biometan w polskiej transformacji energetyczno-gazowej”. W wydarzeniu, które odbyło się 1 grudnia w Warszawie, wziął udział wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska.

Wiceminister Zyska podkreślił, że działania rządu to konsekwentnie realizowana polityka uniezależniania Polski od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Jak zaznaczył, dzięki inwestycjom infrastrukturalnym nie grozi nam brak gazu. „Lukę po gazie rosyjskim może zastąpić nie tylko surowiec pozyskiwany z dowolnego miejsca na ziemi, dostarczany do gazoportu, czy też rurociągami, ale również biogaz i biometan produkowany w Polsce” – wyjaśnił.

Obecnie rozwój sektora biogazu w Polsce jest wspierany poprzez system aukcyjny, system stałych taryf gwarantowanych oraz system dopłat do ceny rynkowej. Ich główny atut to stabilność i wysoka przewidywalność finansowania, co ma szczególne znaczenie w kontekście pozyskiwania kapitału na realizację inwestycji oraz sprzyja upowszechnieniu energetyki biogazowej w Polsce. Dalszy rozwój umożliwi nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z 17 września 2021 roku oraz przygotowana nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

„Doświadczenie krajów, w których branża biometanu rozwija się najszybciej, wskazują, że ten sektor przynosi gospodarce szereg korzyści. Chcemy zagospodarować potencjał biogazu i biometanu. To wielka szansa na sukces polskiej transformacji energetycznej” – zaznaczył wiceminister Zyska.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W Polsce możemy produkować nawet 8 mld metrów sześciennych biometanu rocznie, co pozwoliłoby pokryć blisko 50% zapotrzebowania Polski na gaz ziemny. Z uwagi na znaczący krajowy potencjał produkcji biogazu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska stało się inicjatorem podpisania 23 listopada 2021 roku porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu. Jego celem jest wspieranie rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce poprzez m.in. podejmowanie działań na rzecz rozwoju rynku i powszechnego zastosowania biogazu i biometanu w gospodarce, a także maksymalizacji tzw. local content, rozumianego jako udział polskich przedsiębiorców i naukowców, z zastosowaniem polskich rozwiązań technologicznych w łańcuchu dostaw na potrzeby budowy i eksploatacji biogazowni i biometanowni.

W ramach owego porozumienia aktywnie współpracują przedstawiciele administracji, inwestorów, podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw dla sektora biogazu i biometanu, instytucji otoczenia biznesu, instytucji finansowych i ubezpieczeniowych oraz przedstawiciele świata nauki, którym przyświeca idea dynamizacji rozwoju biogazu i biometanu w Polsce. Obecnie stronami porozumienia jest 110 podmiotów.

Źródło: MKiŚ

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl