AktualnościJaki jest potencjał biogazu i biometanu w Polsce?

Jaki jest potencjał biogazu i biometanu w Polsce?

Zwiększenie wykorzystania potencjału biogazu i biometanu będzie kluczowe w polskiej transformacji energetyczno-gazowej. Szczególnie w czasie, w którym mierzymy się ze skutkami kryzysu energetycznego wywołanego przez agresję Rosji na Ukrainę…

O rozwoju sektora i budowie przewagi konkurencyjnej polskich przedsiębiorców w oparciu o nowoczesne, zeroemisyjne technologie rozmawiali uczestnicy konferencji „Biogaz i biometan w polskiej transformacji energetyczno-gazowej”. W wydarzeniu, które odbyło się 1 grudnia w Warszawie, wziął udział wiceminister klimatu i środowiska, Pełnomocnik Rządu ds. OZE, Ireneusz Zyska.

Wiceminister Zyska podkreślił, że działania rządu to konsekwentnie realizowana polityka uniezależniania Polski od dostaw surowców energetycznych z Rosji. Jak zaznaczył, dzięki inwestycjom infrastrukturalnym nie grozi nam brak gazu. „Lukę po gazie rosyjskim może zastąpić nie tylko surowiec pozyskiwany z dowolnego miejsca na ziemi, dostarczany do gazoportu, czy też rurociągami, ale również biogaz i biometan produkowany w Polsce” – wyjaśnił.

Obecnie rozwój sektora biogazu w Polsce jest wspierany poprzez system aukcyjny, system stałych taryf gwarantowanych oraz system dopłat do ceny rynkowej. Ich główny atut to stabilność i wysoka przewidywalność finansowania, co ma szczególne znaczenie w kontekście pozyskiwania kapitału na realizację inwestycji oraz sprzyja upowszechnieniu energetyki biogazowej w Polsce. Dalszy rozwój umożliwi nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii z 17 września 2021 roku oraz przygotowana nowelizacja ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw.

„Doświadczenie krajów, w których branża biometanu rozwija się najszybciej, wskazują, że ten sektor przynosi gospodarce szereg korzyści. Chcemy zagospodarować potencjał biogazu i biometanu. To wielka szansa na sukces polskiej transformacji energetycznej” – zaznaczył wiceminister Zyska.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

W Polsce możemy produkować nawet 8 mld metrów sześciennych biometanu rocznie, co pozwoliłoby pokryć blisko 50% zapotrzebowania Polski na gaz ziemny. Z uwagi na znaczący krajowy potencjał produkcji biogazu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska stało się inicjatorem podpisania 23 listopada 2021 roku porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora biogazu i biometanu. Jego celem jest wspieranie rozwoju sektora biogazu i biometanu w Polsce poprzez m.in. podejmowanie działań na rzecz rozwoju rynku i powszechnego zastosowania biogazu i biometanu w gospodarce, a także maksymalizacji tzw. local content, rozumianego jako udział polskich przedsiębiorców i naukowców, z zastosowaniem polskich rozwiązań technologicznych w łańcuchu dostaw na potrzeby budowy i eksploatacji biogazowni i biometanowni.

W ramach owego porozumienia aktywnie współpracują przedstawiciele administracji, inwestorów, podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw dla sektora biogazu i biometanu, instytucji otoczenia biznesu, instytucji finansowych i ubezpieczeniowych oraz przedstawiciele świata nauki, którym przyświeca idea dynamizacji rozwoju biogazu i biometanu w Polsce. Obecnie stronami porozumienia jest 110 podmiotów.

Źródło: MKiŚ


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

warzywa siarkopol nawożenie nasiona
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl