Ostatnie fale przymrozków zaszkodziły uprawom warzyw w wielu rejonach kraju. W rej sytuacji roślinom, które ucierpiały można podać nawozy biostymulujące i biostymulatory dolistnie, aby zmobilizować je do walki ze skutkami stresu – sprawdzamy, które produkty warto zastosować w tej sytuacji.
W minionych dniach ze znacznymi spadkami temperatury mięliśmy choćby do czynienia 13 maja – szczególnie w południowej części kraju, gdzie przy gruncie było miejscami -8°C i 15 maja – tym razem na północy ze spadkami do -6°C. Jednak 12 i 14 maja również lokalnie wystąpiły przymrozki. Licznie o przymrozkach i szkodach przymrozkowych informowali również na naszej facebookowej grupie Rozmowy o warzywnictwie plantatorzy.




Różnice temperatury, jak zawsze w przypadku przymrozków potrafiły być w poszczególnych rejonach bardzo duże – zależnie od ukształtowania terenu. Najgorsza sytuacja jest w takich przypadkach w tzw. zastoiskach mrozowych – czyli obniżeniach terenu, w które spływa ciężkie mroźne powietrze, a jego odpływ jest utrudniony.
W sytuacji, kiedy kondycja upraw warzyw ucierpiała pomocne są biostymulatory i nawozy biostymulujące. Najefektywniej działają one wówczas, kiedy zastosuje się je jeszcze przed wystąpieniem stresu, jednak również po przymrozku można je zaaplikować ratunkowo.
Poprosiliśmy formy oferujące tego typu produkty o krótką rekomendację – które z nich najlepiej zastosować po przymrozku i w jakiej dawce. Przedstawiamy otrzymane odpowiedzi – kolejne będziemy publikować w miarę ich dostarczania.


Po uszkodzeniach mrozowych firma Azelis proponuje zastosowanie preparatu Aminosol, który w swoim składzie ma ok 60% aminokwasów, peptydów oraz innych składników aktywnych. Składniki te są bardzo dobrze wchłaniane i błyskawicznie transportowane do miejsc, w których nastąpiły uszkodzenia. Tam są wbudowywane w ściany komórkowe i tkanki, szybko odbudowując uszkodzone miejsca. Dodatkowo dzięki temu, że Aminosol ma cechy poprawiające efektywność oprysków ochronnych, warto aplikację Aminosolu połączyć z planowanym zabiegiem ochrony roślin.


Preparaty Biodevas doskonale sprawdzają się w okresach stresowych dla roślin, takich jak przymrozki, nagłe zmiany temperatury (i wiele innych). Preparaty te zawierają ekstrakty z roślin aromatycznych, które regulują metabolizm rośliny oraz działają antyoksydacyjnie. Umożliwiają roślinom uprawnym szybki powrót do homeostazy oraz przyśpieszają regenerację. Rośliny odzyskują wigor i szybciej powracają do prawidłowego funkcjonowania, co przekłada się bezpośrednio i bardzo korzystnie na jakość i ilość plonu. Do ziemniaków, cebuli i strączkowych przeznaczony jest preparat STIMIX, do korzeniowych ActiApia, warzyw owocowych ActiFructa, zaś do warzyw liściowch ActiFolia.


Po uszkodzeniach mrozowych jakie dotknęły w ostatnich dniach uprawy ziemniaków i warzyw proponuje zastosowanie dwóch produktów – AMINOPRIM I TYTANIT. Obydwa produkty dla uzyskania najlepszego działania regenerującego proponuję zastosować na rośliny po stresie mrozowym w dawkach: AMINOPRIM 1-2 l/ha + TYTANIT 0,2-0,4 L/ha.


Jako zabiegi regeneracyjne w uprawach warzyw polecamy ImPROver w dawce 1 l/ha w mieszaninie z nawozami z serii Pro Horti Plus. Skład nawozu dobieramy w zależności od uprawy. Dla ziemniaków i warzyw korzeniowych stosujemy Pro Horti Plus P, a dla warzyw liściowych i pozostałych Pro Horti Plus PK lub NPK. Po kilku dniach zalecamy aplikacje nawozu magnezowego z mikroelementami IDHA oraz aminokwasami Pro Horti Micro Mg. Na zakończenie procesu regeneracji stosujemy NHCa Delta 3-5 l/ha.


Po wystąpieniu przymrozków Sumi Agro poleca zastosowanie KAISHI – preparatu “postresowego”, który wzmocni rośliny i dostarczy im energii niezbędnej do kolejnych etapów rozwoju. Kaishi do prawidłowego działania wymaga dobrego wchłonięcia. Ważne, aby aplikować go kiedy liście są już dobrze wykształcone i zapewniają dużą powierzchnię do absorpcji środka. Preparat można stosować w mieszaninach ze środkami ochrony roślin.


Na stresy pogodowe w tym te związane z przymrozkami można zastosować jeden z produktów z gamy Fertileader. Najodpowiedniejszy będzie Fertileader Vital jako najbogatszy składem nawóz jeśli chodzi o zawartość pierwiastków a zatem mający najszersze działanie odżywcze dla roślin. Jednak oprócz składników pokarmowych wyróżnia się kompleksem Seactiv. Kompleks ten jest naturalnego pochodzenia i dzięki zawartości Glicyny-Betainy ma silne działanie antystresowe, natomiast IzoEntyl Adeniny stymuluje roślinę do szybszego i efektywniejszego pobierania składników pokarmowych i ich szybszego transportu wewnątrz rośliny. Dodatkowo kompleks wzbogacony jest o aminokwasy. Nawóz zastosowany w dawce 5l/ha pozwoli roślinom na szybszą regenerację i szybki powrót do prawidłowego funkcjonowania po wystąpieniu stresu a dodatkowo odżywia ją w makro i mikroelementy.
Arkadiusz Sławiński UPL Sprawdzonym rozwiązaniem biostymulującym, które należy zaaplikować regeneracyjnie po wystąpieniu stresu abiotycznego takiego jak przymrozek jest Asahi SL, najlepiej dwukrotnie w odstępie 5-7 dni. Szeroka etykieta pozwala na zastosowanie Asahi SL w większości gatunków warzyw w dawce 0,5-0,6 l/ha. Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem, przydatnym w regeneracji i poprawie kondycji roślin jest BM Start, bazujący na biologicznie aktywnym filtracie z alg morskich GA142 wzbogacony o bor, molibden, magnez i siarkę. BM Start stosujemy w dawce 1,5-2 l/ha w uprawie warzyw korzeniowych, liściowych oraz owocujących (pomidor, papryka, oberżyna) osiągając zarówno poprawę wzrostu wegetatywnego oraz plonowania.