yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

voliam kapusta basf ochrona eko

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościJaki zabieg ratunkowy na warzywa i ziemniaki po przymrozkach?

Jaki zabieg ratunkowy na warzywa i ziemniaki po przymrozkach?

Ostatnie fale przymrozków zaszkodziły uprawom warzyw w wielu rejonach kraju. W rej sytuacji roślinom, które ucierpiały można podać nawozy biostymulujące i biostymulatory dolistnie, aby zmobilizować je do walki ze skutkami stresu – sprawdzamy, które produkty warto zastosować w tej sytuacji.

W minionych dniach ze znacznymi spadkami temperatury mięliśmy choćby do czynienia 13 maja – szczególnie w południowej części kraju, gdzie przy gruncie było miejscami -8°C i 15 maja – tym razem na północy ze spadkami do -6°C. Jednak 12 i 14 maja również lokalnie wystąpiły przymrozki. Licznie o przymrozkach i  szkodach  przymrozkowych informowali również na naszej facebookowej grupie Rozmowy o warzywnictwie plantatorzy. 

Mapa przymrozków z 13 maja 2020
Mapa przymrozków z 15 maja 2020 – IMGW

Różnice temperatury, jak zawsze w przypadku przymrozków potrafiły być w poszczególnych rejonach bardzo duże – zależnie od ukształtowania terenu. Najgorsza sytuacja jest w takich przypadkach w tzw. zastoiskach mrozowych – czyli obniżeniach terenu, w które spływa ciężkie mroźne powietrze, a jego odpływ jest utrudniony.

W sytuacji, kiedy kondycja upraw warzyw ucierpiała pomocne są biostymulatory i nawozy biostymulujące. Najefektywniej działają one wówczas, kiedy zastosuje się je jeszcze przed wystąpieniem stresu, jednak również po przymrozku można je zaaplikować ratunkowo. 

Poprosiliśmy formy oferujące tego typu produkty o krótką rekomendację – które z nich najlepiej zastosować po przymrozku i w jakiej dawce. Przedstawiamy otrzymane odpowiedzi – kolejne będziemy publikować w miarę ich dostarczania.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner
Marek Łada, Azelis

Po uszkodzeniach mrozowych firma Azelis proponuje zastosowanie preparatu Aminosol, który w swoim składzie ma ok 60% aminokwasów, peptydów oraz innych składników aktywnych. Składniki te są bardzo dobrze wchłaniane i błyskawicznie transportowane do miejsc, w których nastąpiły uszkodzenia. Tam są wbudowywane w ściany komórkowe i tkanki, szybko odbudowując uszkodzone miejsca. Dodatkowo dzięki temu, że Aminosol ma cechy poprawiające efektywność oprysków ochronnych, warto aplikację Aminosolu połączyć z planowanym zabiegiem ochrony roślin.

 


 

Dorota Skrzyniecka, Biodevas

Preparaty Biodevas doskonale sprawdzają się w okresach stresowych dla roślin, takich jak przymrozki, nagłe zmiany temperatury (i wiele innych). Preparaty te zawierają ekstrakty z roślin aromatycznych, które regulują metabolizm rośliny oraz działają antyoksydacyjnie. Umożliwiają roślinom uprawnym szybki powrót do homeostazy oraz przyśpieszają regenerację. Rośliny odzyskują wigor i szybciej powracają do prawidłowego funkcjonowania, co przekłada się bezpośrednio i bardzo korzystnie na jakość i ilość plonu. Do ziemniaków, cebuli i strączkowych przeznaczony jest preparat STIMIX, do korzeniowych ActiApia, warzyw owocowych ActiFructa, zaś do warzyw liściowch ActiFolia.

 


 

Jan Wcisło, Intermag

Po uszkodzeniach mrozowych jakie dotknęły w ostatnich dniach uprawy ziemniaków i warzyw proponuje zastosowanie dwóch produktów – AMINOPRIM I TYTANIT. Obydwa produkty dla uzyskania najlepszego działania  regenerującego proponuję zastosować na rośliny po stresie mrozowym w dawkach: AMINOPRIM 1-2 l/ha + TYTANIT 0,2-0,4 L/ha.

 

 

 


 

Tomasz Olszewski, Procam

Jako zabiegi regeneracyjne w uprawach warzyw polecamy ImPROver w dawce 1 l/ha w mieszaninie z nawozami z serii Pro Horti Plus. Skład nawozu dobieramy w zależności od uprawy. Dla ziemniaków i warzyw korzeniowych stosujemy Pro Horti Plus P, a dla warzyw liściowych i pozostałych Pro Horti Plus PK lub NPK. Po kilku dniach zalecamy aplikacje nawozu magnezowego z mikroelementami IDHA oraz aminokwasami Pro Horti Micro Mg. Na zakończenie procesu regeneracji stosujemy NHCa Delta 3-5 l/ha. 

 


 

Justyna Wasiak, Sumi Agro

Po wystąpieniu przymrozków Sumi Agro poleca zastosowanie KAISHI – preparatu “postresowego”, który wzmocni rośliny i dostarczy im energii niezbędnej do kolejnych etapów rozwoju. Kaishi do prawidłowego działania wymaga dobrego wchłonięcia. Ważne, aby aplikować go kiedy liście są już dobrze wykształcone i zapewniają dużą powierzchnię do absorpcji środka. Preparat można stosować w mieszaninach ze środkami ochrony roślin.

 

 


 

Karol Majchrowski, Timac Agro 

Na stresy pogodowe  w tym te związane z przymrozkami można zastosować jeden z produktów z gamy Fertileader. Najodpowiedniejszy będzie Fertileader Vital jako najbogatszy składem nawóz jeśli chodzi o zawartość pierwiastków a zatem mający najszersze działanie odżywcze dla roślin. Jednak oprócz składników pokarmowych wyróżnia się kompleksem Seactiv. Kompleks ten jest naturalnego pochodzenia i dzięki zawartości Glicyny-Betainy ma silne działanie antystresowe, natomiast IzoEntyl Adeniny stymuluje roślinę do szybszego i efektywniejszego pobierania składników pokarmowych i ich szybszego transportu wewnątrz rośliny. Dodatkowo kompleks wzbogacony jest o aminokwasy. Nawóz zastosowany w dawce 5l/ha pozwoli roślinom na szybszą regenerację i szybki powrót  do prawidłowego funkcjonowania po wystąpieniu stresu a dodatkowo odżywia ją w makro i mikroelementy.  


Arkadiusz Sławiński UPL Sprawdzonym rozwiązaniem biostymulującym, które należy zaaplikować regeneracyjnie po wystąpieniu stresu abiotycznego takiego jak przymrozek jest Asahi SL, najlepiej dwukrotnie w odstępie 5-7 dni. Szeroka etykieta pozwala na zastosowanie Asahi SL w większości gatunków warzyw w dawce 0,5-0,6 l/ha. Kolejnym sprawdzonym rozwiązaniem, przydatnym w regeneracji i poprawie kondycji roślin jest BM Start, bazujący na biologicznie aktywnym filtracie z alg morskich GA142 wzbogacony o bor, molibden, magnez i siarkę. BM Start stosujemy w dawce 1,5-2 l/ha w uprawie warzyw korzeniowych, liściowych oraz owocujących (pomidor, papryka, oberżyna) osiągając zarówno poprawę wzrostu wegetatywnego oraz plonowania.

 

 

 

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.
Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl