yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

  • pantoea agrosimex intermag
  • sketch agrosimex ochrona

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościJakie tematy rolnicze porusza się w Brukseli?

Jakie tematy rolnicze porusza się w Brukseli?

Sektor rolniczy jest aktualnie pod niezwykle dużą presją. Wszelkie odgórnie podejmowane decyzje są więc tutaj kluczowe. W ostatnich dniach odbyło się jedno z posiedzeń Rady UE ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, w którym wziął udział podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra. Wśród głównych tematów rozmów znalazła się aktualna sytuacja na rynkach rolnych. Uczestnicy poruszyli również kwestie związane z planami strategicznymi WPR oraz zrównoważonym stosowaniem środków ochrony roślin… Co mogliśmy usłyszeć w przemówieniach?

Sytuacja na rynkach rolnych

Ministrowie podsumowali sytuację rynkową w państwach członkowskich, zwłaszcza w świetle wojny Rosji z Ukrainą, która wywiera bezprecedensową presję i niepewność na rolników i rynki światowe. Powtórzyli, że wojna ma wpływ na wszystkie sektory, a producenci stoją w obliczu znacznego wzrostu cen energii i paliw oraz wielu wyzwań logistycznych. Ministrowie podkreślili również krytyczną sytuację dotyczącą przystępności cenowej nawozów oraz wpływ, jaki może to mieć na ogólne perspektywy zbiorów w przyszłym roku, gdyż wielu rolników prawdopodobnie ograniczy stosowanie nawozów. Ministrowie wymienili ponadto poglądy na temat możliwości wykorzystania rezerwy rolnej na rok 2023 i podkreślili wpływ wysokich cen żywności na konsumentów.

Podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra stwierdził, że sytuacja na rynkach jest bardzo niestabilna i musimy być przygotowani na sytuacje kryzysowe. Poinformował, że Polska popiera wykorzystanie rezerwy kryzysowej na nadzwyczajną pomoc dostosowawczą dla producentów w sektorach rolnych.

– Ogromnym wyzwaniem będzie możliwość zabezpieczenia dostatecznej ilości nawozów mineralnych na potrzeby rolnictwa na sezon nawozowy 2022/2023. Trudno bowiem będzie zapewnić poziom dostaw nawozów na poziomie lat poprzednich – stwierdził wiceminister.

Plany strategiczne WPR

Ministrowie wymienili poglądy na temat planów strategicznych w ramach WPR, zwłaszcza w kontekście wojny Rosji w Ukrainie i wyzwań, jakie stawia to przed sektorem rolnym. Ministrowie oświadczyli, że są gotowi wdrożyć plany krajowe do stycznia 2023 roku, przy czym pierwszy rok może być szczególnie trudny, zwłaszcza pod względem ustanowienia systemów kontroli i zapewnienia właściwego wdrożenia.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Wiceminister Krzysztof Ciecióra przypomniał, że polski plan strategiczny Komisja zatwierdziła w sierpniu tego roku. Pozwoliło to przyspieszyć prace nad przepisami krajowymi, które Polska chce przyjąć do połowy marca 2023 r. W czasie prac nad przepisami krajowymi Polska zidentyfikowała potrzebę pewnych korekt planu, które będą miały charakter techniczny i doprecyzowujący. Dodatkowo Polska analizuje, jakie mechanizmy i działania stabilizujące bezpieczeństwo żywnościowe w UE i globalnie mogą być podjęte w ramach różnych polityk unijnych. Zdaniem wiceministra potrzeba zmian polskiego planu strategicznego może pojawić się właśnie w związku z wpływem wojny na ceny energii i środków produkcji, a także na zmianę warunków prowadzenia inwestycji.

Zrównoważone stosowanie środków ochrony roślin

Ministrowie zapoznali się z obecnym stanem prac nad rozporządzeniem w sprawie zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin. Zdecydowana większość państw członkowskich wskazała na braki w ocenie wpływu w odniesieniu do produkcji rolno-spożywczej, cen żywności i zależności od importu z państw trzecich. Polska po raz kolejny wyraziła swoją negatywną ocenę projektu i oceniła, zawarte w nim propozycje stanowią istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa żywnościowego Unii Europejskiej. Dodatkowo zwiększać będą uzależnienie unijnego systemu żywnościowego od importu.

– Polska oczekuje od Komisji Europejskiej przygotowania rzetelnej, pełnej i ilościowej oceny wpływu projektowanego rozporządzenia na produkcję rolną i bezpieczeństwo żywnościowe – stwierdził wiceminister.

Źródło: MRiRW

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl