yara ogólna nawożenie warzywa

Deszczownie VIP baner

orondis syngenta promocja ochrona

sdf ciągnik rolniczy

  • ashanti agrosimex

rizocore zaprawianie bleba biocont
AktualnościJednak głowa boli!

Jednak głowa boli!

Od przybytku, oczywiście. Taki wniosek narzuca się po niedawnym Światowym Kongresie Pomidorowym, jaki obradował 27 listopada w Rotterdamie. Jednym z ważnych wątków kongresu była próba bilansu globalnego rynku pomidorów. Pojawia się pogląd, że tych warzyw jest już za dużo. A dokładniej ponad 800 typów jednostek handlowych, pod jakimi pomidory są oferowane konsumentom. Handlowcy widzą sens, a nawet potrzebę ograniczenia tej nieogarnianej przez konsumentów gamy produktów. Jedna z propozycji mówi – wróćmy do 24 typów, co między innymi znacznie ułatwi logistykę.

Innym komentowanym na kongresie zjawiskiem był zauważalny wśród konsumentów w ostatnich latach powrót do „romantycznego retro” typu owoców. Hodowcy starają się dostarczać coraz więcej nowych „starych” odmian spełniających oczekiwania ludzi chcących w swojej kuchni wrócić do smaków, technik przygotowywania i serwowania pomidorów tak, jak robiły to ich babcie.

Zebrani w Rotterdamie specjaliści rozważali także zmiany, jakie technologia produkcji niesie dla handlu. Upowszechnianie się efektywnego oświetlenia LED umożliwia całoroczną produkcję pod szkłem w krajach Europy północno-zachodniej. Ma to swoje skutki dla podobnych upraw w krajach dotychczas dominujących w zimowej uprawie szklarniowej – na przykład dla Hiszpanii.

za: hortidaily.com

Corteva - Zorvec - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl