yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

  • sketch agrosimex ochrona
  • pantoea agrosimex intermag

  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościJest szansa na wypłatę rekompensat na ziemniaki zutylizowane w 2021?

Jest szansa na wypłatę rekompensat na ziemniaki zutylizowane w 2021?

Krajowa Rada Izb Rolniczych informuje, że pojawiła się szansa na wypłatę rekompensat za ziemniaki zutylizowane w 2021 roku. Możliwe, że wprowadzone zostaną zmiany w przepisach, które pozwolą na wypłatę dotacji producentom rolnym, którzy w 2021 roku otrzymali decyzje odmawiające udzielenia dotacji, mimo że spełniali wymagania formalne oraz merytoryczne, tj. zutylizowali bulwy ziemniaka porażone głównie bakteriozą pierścieniową. 

Wynika to z możliwych zmian przepisów, które mogą wkrótce nastąpić. Jak poinformował Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych 28 stycznia 2022 r. przekazał do resortu rolnictwa pozytywną opinię do projektu rozporządzenia, zmieniającego rozporządzenie w sprawie stawek dotacji przedmiotowych dla różnych podmiotów wykonujących zadania na rzecz rolnictwa.  

Rozporządzenie wprowadzi przepisy epizodyczne, które spowodują, że Główny Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa zmieni w 2022 r. z urzędu decyzje o odmowie udzielenia dotacji, wydane w 2021 r. w związku z wyczerpaniem środków finansowych przeznaczonych na ten cel w ustawie budżetowej na rok 2021, udzielając tych dotacji ze środków przeznaczonych na ten cel w ustawie budżetowej na rok 2022. 

Zdaniem samorządu rolniczego wprowadzenie w przepisach ww. rozporządzenia przepisu epizodycznego jest uzasadnione, pozwoli to bowiem na wypłatę dotacji producentom rolnym, którzy w 2021 roku otrzymali decyzje odmawiające udzielenia dotacji, mimo że spełniali wymagania formalne oraz merytoryczne, tj. zutylizowali bulwy ziemniaka porażone głównie bakteriozą pierścieniową. 

W uzasadnieniu projektu czytamy, że w roku 2021 kwoty ujęte we wnioskach o udzielenie dotacji na dofinansowanie kosztów ochrony roślin znacznie przekroczyły środki finansowe przeznaczone na ten cel w ustawie budżetowej. Wydano decyzje odmawiające udzielenia dotacji na kwotę 7 255 587,80 zł, mimo że wnioskodawcy spełniali wymagania formalne oraz merytoryczne, tj. zagospodarowali porażone lub prawdopodobnie porażone bulwy ziemniaka zgodnie z przepisami określającymi zasady zwalczania bakterii kwarantannowych dla ziemniaka – tj. Clavibacter sepedonicus oraz Ralstonia solanacearum.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

(Źródło: KRiR) 

Corteva - Zorvec - baner

suvisio corteva kapusta ochrona

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl