Kalafiorowe pikniki

Bielic F1

Kalafiory z najpóźniejszych nasadzeń osiągają właśnie dojrzałość zbiorczą. To dobry czas na ich ocenę w polu. Firma Enza Zaden zorganizowała w ostatnim czasie dwa spotkania polowe – w Kmiczynie na Zamojszczyźnie – 22 września oraz w Brukach Unisławskich na Kujawach – 6 października. Spotkanie na Zamojszczyźnie odbyło się w gospodarstwie Wiesława Łagowskiego i uczestniczyli w nim również: Grupa Producentów Rozsad Krasoń oraz firmy FMC i Yara Poland. Natomiast na Kujawach plantatorzy spotkali się w gospodarstwie Agaty i Michała Straszewskich, a współorganizatorami tego wydarzenia były: Grupa Producentów Rozsad Krasoń, firmy Intermag oraz Azelis.

Podczas obu wydarzeń prezentowano odmianę kalafiora Bielic F1, która sprawdziła się w trudnych warunkach uprawy jakie panowały w mijającym sezonie. Na spotkaniu na Zamojszczyźnie firmę Enza Zaden reprezentował Bernard Zioło, a na Kujawach – Piotr Pietrzak. Przedstawiciele podkreślali, że odmiana Bielic F1 jest uniwersalna – nadaje się zarówno do przemysłu, jak i na rynek świeży. Jej okres wegetacji wynosi latem 75 dni a jesienią 85–90 dni. Tworzy śnieżnobiałą, ciężką, zbitą różę, dobrze okrytą przez wewnętrzne, skręcone liście. Roślina toleruje zmienne warunki uprawy.

Barnard Zioło z firmy Enza Zaden prowadził spotkanie w Kmiczynie
Piotr Pietrzak reprezentujący firmę Enza Zaden zorganizował spotkanie w Brukach Unisławskich

Bernard Zioło wspomniał również o nowej odmianie – Chlone F1 (E40

W.706), o okresie wegetacji podobnym jak Bielic F1, ale wyróżnia się ona jeszcze wyższym poziomem tolerancji na stresowe warunki uprawy. Natomiast Piotr Pietrzak zachęcał do uprawy odmiany Crossway F1 o 75-dniowym okresie wegetacji w uprawie latem, natomiast przy późniejszym sadzeniu roślin na zbiór jesienią – wydłuża się do ok. 85 dni. Róże mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów mają sporą masę. Roślina charakteryzuje się wzniesionymi liśćmi, szczelnie okrywającymi różę, ale do niej nie przylegają, co jest zaletą, ponieważ takie przylegające liście mogą w niektórych warunkach zagniwać. Odmiana ta jest polecana do zbioru do końca października.

Nowy kalafior w ofercie Enza Zaden – Chlone F1 (E40W.706)

Zarówno na Zamojszczyźnie, jak i na Kujawach oprócz odmian kalafiora była możliwość obejrzenia brokułów – późnej odmiany Thunder Dome F1 (okres wegetacji 90 dni). Zaprezentowano też odmiany kapusty głowiastej – Green Lunar F1 oraz Storka F1.

Ponadto na spotkaniu w Kmiczynie Marek Dąbrowski z firmy FMC informował o zaletach zaprawy Verimark oraz o środku Benevia. Natomiast Michał Wojcieszek mówił o prawidłowym nawożeniu w uprawie kalafiora. Rekomendował m.in. nawóz Yara Mila Complex, Unica Calcium oraz serię nawozów Kristalon. Hubert Tabor przedstawiał ofertę Grupy Producentów Rozsad Krasoń.

Podczas spotkania w Brukach Unisławskich mówiono o ofercie nawozów z firmy Azelis oraz o programie nawożenia rekomendowanym przez firmę Intermag, a o rozsadzie z Grupy Producentów Krasoń mówił Krzysztof Kucharski.

Tekst: Aleksandra Andrzejewska
Zdjęcia: Enza Zaden, A. Maziarz, A. Andrzejewska

ARTYKUŁY POWIĄZANE

None found

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Wpisz swoje imię
Wpisz treść komentarza

Polityka Prywatności