AktualnościKalafiorowe pikniki

Kalafiorowe pikniki

Kalafiory z najpóźniejszych nasadzeń osiągają właśnie dojrzałość zbiorczą. To dobry czas na ich ocenę w polu. Firma Enza Zaden zorganizowała w ostatnim czasie dwa spotkania polowe – w Kmiczynie na Zamojszczyźnie – 22 września oraz w Brukach Unisławskich na Kujawach – 6 października. Spotkanie na Zamojszczyźnie odbyło się w gospodarstwie Wiesława Łagowskiego i uczestniczyli w nim również: Grupa Producentów Rozsad Krasoń oraz firmy FMC i Yara Poland. Natomiast na Kujawach plantatorzy spotkali się w gospodarstwie Agaty i Michała Straszewskich, a współorganizatorami tego wydarzenia były: Grupa Producentów Rozsad Krasoń, firmy Intermag oraz Azelis.

Podczas obu wydarzeń prezentowano odmianę kalafiora Bielic F1, która sprawdziła się w trudnych warunkach uprawy jakie panowały w mijającym sezonie. Na spotkaniu na Zamojszczyźnie firmę Enza Zaden reprezentował Bernard Zioło, a na Kujawach – Piotr Pietrzak. Przedstawiciele podkreślali, że odmiana Bielic F1 jest uniwersalna – nadaje się zarówno do przemysłu, jak i na rynek świeży. Jej okres wegetacji wynosi latem 75 dni a jesienią 85–90 dni. Tworzy śnieżnobiałą, ciężką, zbitą różę, dobrze okrytą przez wewnętrzne, skręcone liście. Roślina toleruje zmienne warunki uprawy.

Programy ochrony roślin - przedsprzedaż 2024 - baner
Barnard Zioło z firmy Enza Zaden prowadził spotkanie w Kmiczynie
Piotr Pietrzak reprezentujący firmę Enza Zaden zorganizował spotkanie w Brukach Unisławskich

Bernard Zioło wspomniał również o nowej odmianie – Chlone F1 (E40

W.706), o okresie wegetacji podobnym jak Bielic F1, ale wyróżnia się ona jeszcze wyższym poziomem tolerancji na stresowe warunki uprawy. Natomiast Piotr Pietrzak zachęcał do uprawy odmiany Crossway F1 o 75-dniowym okresie wegetacji w uprawie latem, natomiast przy późniejszym sadzeniu roślin na zbiór jesienią – wydłuża się do ok. 85 dni. Róże mimo stosunkowo niewielkich rozmiarów mają sporą masę. Roślina charakteryzuje się wzniesionymi liśćmi, szczelnie okrywającymi różę, ale do niej nie przylegają, co jest zaletą, ponieważ takie przylegające liście mogą w niektórych warunkach zagniwać. Odmiana ta jest polecana do zbioru do końca października.

Nowy kalafior w ofercie Enza Zaden – Chlone F1 (E40W.706)

Zarówno na Zamojszczyźnie, jak i na Kujawach oprócz odmian kalafiora była możliwość obejrzenia brokułów – późnej odmiany Thunder Dome F1 (okres wegetacji 90 dni). Zaprezentowano też odmiany kapusty głowiastej – Green Lunar F1 oraz Storka F1.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Ponadto na spotkaniu w Kmiczynie Marek Dąbrowski z firmy FMC informował o zaletach zaprawy Verimark oraz o środku Benevia. Natomiast Michał Wojcieszek mówił o prawidłowym nawożeniu w uprawie kalafiora. Rekomendował m.in. nawóz Yara Mila Complex, Unica Calcium oraz serię nawozów Kristalon. Hubert Tabor przedstawiał ofertę Grupy Producentów Rozsad Krasoń.

Podczas spotkania w Brukach Unisławskich mówiono o ofercie nawozów z firmy Azelis oraz o programie nawożenia rekomendowanym przez firmę Intermag, a o rozsadzie z Grupy Producentów Krasoń mówił Krzysztof Kucharski.

Tekst: Aleksandra Andrzejewska
Zdjęcia: Enza Zaden, A. Maziarz, A. Andrzejewska

Aleksandra Czerwińska-Nowak
Aleksandra Czerwińska-Nowak
Absolwentka wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Przez cztery lata pracowała na tej uczelni jako asystent w Katedrze Warzywnictwa zajmując się tematyką technologii uprawy grzybów jadalnych i warzyw. W 2008 roku dołączyła do zespołu miesięcznika „Warzywa”. Specjalizuje się w zagadnieniach dotyczących doboru odmian warzyw ich uprawy oraz przechowywania i przygotowania do sprzedaży.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl