AktualnościKapusta, kalafior i brokuł w hurcie. Nieco wyższe ceny powoli zaczynają spadać...

Kapusta, kalafior i brokuł w hurcie. Nieco wyższe ceny powoli zaczynają spadać [29.07.2022]

W ostatnim czasie sytuacja była dość niecodzienna. Na rynku hurtowym w Broniszach pojawiły się bowiem braki podażowe, przez co cena wzrosła do dość wysokiego, jak na tą porę roku, pułapu. Tendencja jednak obróciła się o 180 stopni i warzywa zaczynają powoli tanieć. Jak konkretnie przedstawiają się warunki w handlu hurtowym?

Braki podażowe na rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach wciąż są odczuwalne. Niemniej, sytuacja nieco się odwróciła. Nie spotkamy już bowiem stawek rzędu 6,00 zł w przypadku kapusty białej. Ile więc wynoszą one aktualnie? Na ten moment w sprzedaży hurtowej ceny oscylują w granicach 4,00-4,50 zł za sztukę, natomiast mówiąc o detalu, możemy oczekiwać 5,00 zł. Producenci, którzy sprzedają kapustę na worki, uzyskają 35,00-37,00 zł za 20 kilogramów. W przeliczeniu na jeden kilogram daje nam to przedział 1,75-1,85 zł.

Programy ochrony roślin - przedsprzedaż 2024 - baner

Mówiąc o kalafiorze również musimy mieć na uwadze, że jego ilość na rynku nie jest wysoka. Ceny uzależnione są w dużej mierze od podaży na dany moment. Możemy przyjąć przedział 4,00-5,00 zł za sztukę. Stawki za warzywo sprzedawane przez większych producentów, pakowane w kartonach, oscylują na poziomie 26-30 zł za 6 sztuk.

Wśród ofert niestety wciąż możemy napotkać produkt importowany. Niemniej, jego ilość jest bardzo niska i nie rzuca się on w oczy tak bardzo, jak to miało miejsce wcześniej. Stawki, których żądają importerzy, kształtują się na tym samym poziomie, co za warzywo krajowe.

Sytuacja na rynku brokułów pozostaje natomiast niezmienna. Zarówno produkty bezpośrednio od rolników jak i od Polskiej Grupy Producenckiej wiążą się z cenami na poziomie 3,50 zł za sztukę. W odróżnieniu od wymienionych warzyw, podaż brokułów nie uległa załamaniu. Stąd też wynika niezmienna, stabilna cena.

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Dziura podażowa w przypadku kapusty oraz kalafiorów utrzymuje się już przez dość długi okres. W najbliższym czasie dostawy prawdopodobnie wzrosną. Niestety, pociągnie to za sobą ceny w dół. Świadczy o tym tendencja cenowa obserwowana na rynku. Co prawda braki są widoczne, jednak już nie w takim stopniu, by cena na poziomie 6,00 zł, którą widzieliśmy jeszcze nie tak dawno, zdołała się utrzymać.


ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia
supraza azot fosfor potas z powietrza obrol bakterie azotowe

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl