yara ogólna nawożenie warzywa

rol-spec cebula fokker ozima łuski

spójnia cebula nasiona ozima plantico

Baner Sivanto Prime

teagro warzywa ochrona

Baner Bayer Propulse
  • prevAm Biocont reklama
  • naturalis biocont ochrona warzywa biologiczna
AktualnościKaruzela cenowa, czyli powrót cen nawozów azotowych z kwietnia

Karuzela cenowa, czyli powrót cen nawozów azotowych z kwietnia

Nie tak dawno temu (21 czerwca) Agrochem Puławy opublikował cennik nawozów azotowych, który prezentował nieco niższe ceny. Niestety, długo czekać nie musieliśmy i już po upływie niecałych dwóch tygodni doświadczyliśmy powrotu zdecydowanie wyższych stawek. Ile aktualnie zapłacimy za nawozy azotowe?

Agrochem Puławy informuje, że w związku z zakończeniem czerwcowej akcji wykupowo – sprzedażowej został przywrócony cennik sprzed akcji, czyli cennik z 15 kwietnia roku bieżącego. Zakład poinformował jednocześnie, że zastosował dodatkowe upusty, niemniej, ich wysokość wydaje się być śmieszna przy tak wysokich kosztach. Tak więc, wraz z dniem 8 lipca obowiązują nowe ceny, które niestety są zdecydowanie wyższe w porównaniu do tych, które widzieliśmy w ostatnich dwóch tygodniach. Ile w takim razie zapłacimy według nowego cennika?

Saletra amonowa 34,4% w poprzednim cenniku kosztowała 2980 zł za tonę. Aktualnie stawki oscylują na poziomie 3655 zł za tonę. Porównując te dwie kwoty widzimy różnicę rzędu 675 zł. Siarczan amonu to wzrost rzędu 320 zł na tonie. Idąc dalej, dość duży wzrost widzimy przy nawozach RSM. W zależności od zawartości azotu ceny delikatnie się różnią, jednak oscylują na zbliżonym poziomie. Przykładowo RSM 30% kosztował w czerwcu 2440 zł za tonę, a aktualnie jego cena kształtuję się w granicach 3120 zł za tonę, czyli 780 zł więcej. Saletrzak natomiast uprzednio wynosił 2610 zł za tonę. Wraz z aktualizacją jego cena wzrosła o 535 zł do 3145 zł za tonę.

A ile wynoszą upusty, o których wspomniał Agrochem Puławy? W większej ilości przypadków jest to kwestia 10 zł na tonie. Zdarzają się nawozy, na które wprowadzono obniżkę rzędu 60 lub 110 zł za tonę, jednak to zdecydowanie mniejsza część całości. Czy przy tak wysokich cenach wymienione upusty nie wydają się być absurdalne?

Jeszcze dwa tygodnie temu mogłoby się wydawać, że wszystko podąża w dobrym kierunku. Ceny nawozów były wciąż bardzo wysokie, jednak zakład wystosował pewne obniżki. Niestety, jak się okazuje, była to tylko chwilowa akcja i znów spotykamy się z cenami, które są zdecydowanie bardziej wymagające. Sytuacja przy produkcji warzyw niestety nie kształtuje się najlepiej, więc przykro jest widzieć, że nasze apele uderzają w mur… Co więcej, warto zauważyć, że czerwcowe obniżki nie były wcale tak cudowne jak mogłoby się wydawać… O czym mowa? Mimo niższych cen wielu rolników spotkało się z niską dostępnością towaru. Starali się zakupić nawóz, jednak dziwnym trafem surowca nigdzie nie było. Czy można nazwać to przypadkiem?

Prenumerata Warzywa 2024 - baner

Poniżej prezentujemy aktualne ceny z dnia 8 lipca 2022 roku. Warto pamiętać, że są to ceny hurtowe, więc trzeba do nich doliczyć marże, które nałożą poszczególne składy.

Cennik nawozów azotowych 08.07.2022

Źródło: agrochem.com.pl

agrosimex prolectus fungicyd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Najpopularniejsze artykuły

Polecamy

INNE ARTYKUŁY AUTORA

ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

tunele przymrozki folia

NEWSLETTER

Warzywniczy newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu WARZYWA.pl